Nawet 17 kresek poniżej zera mogą pokazać termometry w województwie podlaskim. Synoptycy wydali ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem. Będzie ono obowiązywało od godz. 20:00 dnia 10.02.2021 do godz. 09:00 dnia 12.02.2021
- Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17°C do -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -11°C do -9°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 20km/h - ostrzega Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.
Łomżyńscy policjanci apelują o rozwagę. Śliska nawierzchnia jezdni sprzyja stłuczkom i potrąceniom, a opady śniegu oraz zamglenia skutecznie mogą ograniczyć widoczność.
- Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Będąc w trasie, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzających nas pojazdów. Zaśnieżona nawierzchnia dróg wydłuża drogę hamowania, w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad autem. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Podobne zasady dotyczą pieszych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodźmy na jezdnię w miejscach niedozwolonym, zwłaszcza bezpośrednio przed jadący pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd będzie mógł bezpiecznie wyhamować. Nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność na drodze i pozwoli kierowcy zauważyć nas ze znacznej odległości. Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych wypadków na drogach. Rozwaga i cierpliwość to zasady, które zawsze powinny towarzyszyć nam na drodze, a zwłaszcza w takich warunkach - przekazuje oficer prasowy KMP w Łomży