Reklama

Szkoła Podstawowa nr 2 uczy pamiętać. Katyńskie Dęby Pamięci i nowy sztandar. [FOTO i VIDEO]

12/05/2014 14:57

- Patriotyzm to coś, co bardzo trudno wyrazić słowami. Nie mamy wielu zajęć na ten temat, ale czujemy, że dzisiejsza uroczystość ma duże znaczenie: dla szkoły i dla nas- mówią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Szkoła otrzymała dziś nowy sztandar. W jej murach odbyły się też uroczystości rocznicowe upamiętniające tych, dla których kilka lat wcześniej na ul. Pięknej posadzone zostały Dęby Pamięci.

Od 2010 roku w łomżyńskiej "dwójce" realizowany jest program "Uczymy pamiętać". To cykl zajęć, uroczystości szkolnych, atrakcyjnych konkursów dla uczniów, które mają nauczyć młodych łomżyniaków historii lokalnej i podpowiedzieć, jak żyć patriotyzmem na co dzień.

- Trzeba jednak pamiętać, że to jeszcze małe dzieci. One nie mają dużej świadomości patriotycznej, ale krok po kroku, zdobywają ją- zastrzega dr Grażyna Ważna- Zwierzyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży.

I rzeczywiście, kiedy dziś zapytaliśmy uczniów "dwójki" o pochodzącego z Łomży asp.Policji Państwowej Stanisława Jabłońskiego, zamordowanego w Twerze w 1940 roku (to właśnie jemu poświęcony jest jeden z Dębów Pamięci posadzonych przed szkołą w 2010 roku, drugi Dąb upamiętnia ofiary katastrofy prezydenckiego tupolewa z 2010 roku), obszernych informacji młodzi łomżyniacy nie posiadali.

Reklama

- Wiem, że pochodził z Łomży- przyznała Zuzanna Jurkiewicz, uczennica szóstej klasy. Jej szkolni koledzy dopowiadali zaś, że o Dębach Pamięci uczyli się w szkole i wiedzą, że są upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej.

Kolejna rocznica zasadzenia Dębów Pamięci połączona była z nadaniem szkole nowego sztandaru. Jedna strona sztandaru nawiązuje do patrona szkoły, poety Władysława Broniewskiego. Druga to orzeł w koronie, na tle polskich barw narodowych. Weksylium zostało wykonane w pracowni pod Olsztynem i kosztowało 7 tys. złotych.

Reklama

Podczas uroczystości przekazania sztandaru, zaproszeni goście: władze Łomży, powiatu, samorządowcy i politycy wbili honorowe gwoździe w drzewiec. Uczniowie SP nr 2 przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony m. in pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości