Reklama

Szpital w Łomży wdraża plan naprawczy

26/02/2025 09:25

Szereg zmian czeka Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Mają one poprawić sytuację finansową placówki.

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży czekają zmiany. Pełniąca obowiązki dyrektora placówki dr Joanna Chylińska przekazała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego plan naprawczy, jaki przygotowano. Sytuacja szpitala jest trudna ze względu na straty, jakie ponosił w ostatnich latach.

- Rachunek zysków i strat pokazuje, że 2023 rok był bardzo trudny dla szpitala w odniesieniu do sytuacji finansowej. Jednostka osiągnęła stratę w wysokości -4 515 318,27 zł. Strata odpowiada kwocie jakiej zabrakło Szpitalowi w obligatoryjnych podwyżkach od lipca 2023 roku w związku z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dyrektor Szpitala w 2024 roku wystosował pismo do kadry medycznej będącej na umowach cywilnoprawnych, że nie przewiduje w roku bieżącym podwyżek dla lekarzy. Prognozowane oszczędności w tym zakresie wyniosą 4 403 618,00 zł- czytamy w dokumencie.

Reklama

W opracowaniu wyszczególniona zarówno dobre strony placówki jak i słabe, które mogą generować zagrożenia dla funkcjonowania szpitala. Wśród tych pierwszych wskazano między innymi utrwaloną pozycję na rynku, szeroki zakres świadczonych usług jak też możliwość rozbudowy infrastruktury, czy zapowiadaną informatyzacja. Wśród słabych stron, z jakimi może mierzyć się szpital, podkreślono niewystarczającą kadrę medyczną, rosnące koszty prowadzenia działalności i przestarzałą infrastrukturę techniczną i medyczną.

Dzięki identyfikacji mocnych i słabych stron placówki można było wskazać szanse i zagrożenia, jakie stoją przed szpitalem. 

Reklama

Autorzy raportu wskazują, że kluczowa będzie tutaj odpowiednia współpraca z organem założycielskim, pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje i dotychczasowa modernizacja. 

Wśród zagrożeń, z jakimi może mierzyć się placówka, wskazano na niekorzystne zmiany w obszarze wycen, stale rosnące koszty remontów i modernizacji technicznej, a także napięcia na tle płacowych, które mogą generować spory z poszczególnymi zawodowymi. 

Z tego powodu przygotowano plan naprawczy, który ma poprawić sytuację finansową szpitala, a także go unowocześnić. Planowane jest między innymi przejście dokumentacje w pełni elektroniczną, co da oszczędności na poziomie 315 tysięcy złotych. Planowane jest również zatrudnienie nowych specjalistów: nefrologów, endokrynologów i gastroenterologów, a także ortopedów. Pozwoli to zwiększyć ilość przyjmowanych pacjentów co wpłynie pozytywnie na wynik finansowy spółki.

Reklama

To nie koniec planowanych zmian.

- Zatrudnienie lekarzy radiologów na godziny popołudniowe i weekendy oraz umożliwienie pracy zdalnej lekarzom opisującym badania – zwiększy liczbę badań, skróci czas oczekiwania na wynik, przyczyni się do zmniejszenia kolejek do diagnostyki badań radiologicznych, co przyniesie wymierną korzyść, również dla pacjenta- wskazują w opracowaniu autorzy. 

Zmiany nie obejmą tylko kwestii personelu i biurokracji. Wśród ambitnych założeń władz szpitala znajdują się również plany inwestycyjne i modernizacyjne. Wśród nich wskazano na:

Reklama
  • Przebudowę istniejących wjazdów /wyjazdów /parkingów na terenie Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży
  • Przedsięwzięcia mające na celu wyeliminowanie odbiorników pary jako nieefektywnego czynnika grzewczego 
  • Energię odnawialną i magazyn energii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży ze środków Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
  • Poprawę efektywności energetycznej budynków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży - budynek Pawilonu H i budynek Kuchni ze środków NFOŚ 

Zmiany mają również zajść w obsłudze pacjenta. Szpital planuję zakup bota rejestrującego, który będzie dzwonił do pacjentów i przypominał o planowanej wizycie, ewentualnie ją przekładał bądź odwoływał. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy pacjent nie stawia się na umówioną wcześniej wizytę. W ostatnich latach niezrealizowany ich ponad 16 tysięcy co stanowiło 11% wszystkich wizyt. 

Ambitne plany, jakie postawiły przed sobą władze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, mają na celu podniesienie standardów opieki medycznej, przy odpowiednim unowocześnieniu placówki, tak aby maksymalizować oszczędności tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione. 

Reklama

 

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/02/2025 10:57
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości