Reklama

Szybka kolej do Łomży? Odpowiedź Macieja Laska nie daje pewności

Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Maciej Lasek, odpowiedział na pismo prezydenta Łomży, Mariusza Chrzanowskiego, skierowane do Premiera Donalda Tuska oraz na stanowisko Rady Miejskiej Łomży z dnia 10 lipca 2024 roku. W piśmie tym wyrażono zaniepokojenie planami rządu dotyczącymi rezygnacji z budowy połączenia kolejowego Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko, będącego częścią projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Obawy te były odpowiedzią na czerwcową wypowiedź Premiera RP, która sugerowała możliwość rezygnacji z budowy tzw. szprychy biegnącej z Warszawy przez Łomżę do Giżycka. Radni Łomży podkreślili, że miasto od 30 lat pozostaje bez dostępu do transportu kolejowego, co czyni je „białą plamą” na mapie kolejowej Polski. Wskazywali również, że poprawa połączenia kolejowego z Warszawą i CPK mogłaby przyczynić się do rozwoju regionu oraz zahamowania procesu jego depopulacji, a także poprawy bezpieczeństwa narodowego tej części kraju.

W swojej odpowiedzi Maciej Lasek zapewnił, że projekt budowy linii kolejowej na omawianym odcinku w ramach Kolei Dużych Prędkości nie został jeszcze definitywnie odrzucony.

Reklama

- Nie można jednak obecnie potwierdzić, że będzie realizowany w zakresie i w przebiegu, jaki był pierwotnie zakładany - stwierdził Lasek, dodając, że ostateczne decyzje zostaną podjęte po przeprowadzeniu kompleksowych analiz infrastruktury kolejowej, które zakończą się w IV kwartale 2025 roku.

Lasek przypomniał również, że linia kolejowa nr 6 na odcinku Warszawa – Tłuszcz została już zmodernizowana, a prace nad modernizacją dalszych odcinków są w toku, choć dalsze etapy inwestycji zostały umieszczone na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku. Odniósł się także do planów rewitalizacji linii kolejowej Śniadowo – Łomża, która ma być realizowana w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej.

Reklama

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski uznał jednak odpowiedź pełnomocnika za niezadowalającą. Podkreślił znaczenie linii szybkiej kolei dla przyszłości regionu i zapowiedział dalsze działania na rzecz realizacji tego projektu, w tym spotkania z przedstawicielami rządu, które mają się odbyć we wrześniu.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/08/2024 18:25
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości