Łomża walczy o szybką kolej: Konferencja prezydenta Chrzanowskiego i radnych na Starym Rynku [VIDEO]

10/07/2024 10:16

Dzisiejsza konferencja prezydenta Łomży, Mariusza Chrzanowskiego, z radnymi miejskimi na Starym Rynku w Łomży wzbudziła wiele emocji i poruszyła ważne kwestie dotyczące przyszłości komunikacyjnej regionu. Tematem była planowana rezygnacja z budowy szybkiej kolei z Warszawy przez Łomżę do Giżycka w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Prezydent Chrzanowski wyraził swoje głębokie zaniepokojenie wypowiedzią premiera RP Donalda Tuska, która sugeruje możliwość rezygnacji z tego kluczowego dla regionu projektu. Podkreślił, że lata starań mieszkańców i władz samorządowych, jak również poniesione koszty, mogą zostać zaprzepaszczone, jeśli plan ten zostanie porzucony.

Podczas konferencji prezydent Chrzanowski zaproponował radnym przyjęcie stanowiska w sprawie rządowych planów odejścia od realizacji połączenia kolejowego Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko w ramach CPK. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bez odpowiedniego skomunikowania szybką koleją region łomżyński stanie w obliczu pogłębiającego się wykluczenia komunikacyjnego i gospodarczego.

- Nie godząc się na marginalizację ośrodków takich jak Miasto Łomża, zaproponowałem przyjęcie Radzie Miejskiej Łomży stanowiska w sprawie rządowych planów odejścia od realizacji połączenia kolejowego Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko w ramach CPK. Bez właściwego skomunikowania szybką koleją pogłębi się wykluczenie komunikacyjne i gospodarcze regionu łomżyńskiego. Niezawodne połączenie kolejowe wpłynie na niego pozytywnie i da ogromną szansę na skok cywilizacyjny – mówił prezydent.

Ostatecznie podczas dzisiejszej sesji Rada Miejska przyjęła stanowisko jednogłośnie. Zostanie ono wysłane do premiera Donalda Tuska, Ministra Obrony Narodowej i Ministra Infrastruktury.

Stanowisko Rady Miejskiej Łomży z dnia 10 lipca 2024 roku

w sprawie rządowych planów odejścia od realizacji połączenia kolejowego Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego

Z niepokojem przyjęliśmy wypowiedź premiera RP Donalda Tuska dotyczącą realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego i związanej z nią budową sieci szybkiej kolei, która sugeruje rezygnację z budowy tzw. szprychy biegnącej z Warszawy przez Łomżę do Giżycka. 

Od 30 lat Łomża jest odcięta od dostępu do transportu kolejowego i stanowi białą plamę na kolejowej mapie Polski. Jest trzecim co do wielkości miastem w naszym kraju bez kolei pasażerskiej. Okazuje się, że lata starań mieszkańców i władz samorządowych oraz prac nad przebiegiem trasy i poniesionych w związku z tym kosztów mogą zostać zaprzepaszczone.

Zapewnienie mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz turystom niezawodnego połączenia kolejowego ze stolicą Polski i Centralnym Portem Komunikacyjnym niewątpliwie pozytywnie wpłynie na region łomżyński i da ogromną szansę na skok cywilizacyjny. Pomoże zatrzymać obserwowany od dłuższego czasu proces jego depopulacji, umożliwiając dojazd w krótkim czasie z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nawet z większych odległości. Pozwoli także na pełne wykorzystanie jego ogromnego potencjału turystycznego. 

Nie bez znaczenia jest również ekologizacja transportu towarowego w celu osiągnięcia większych korzyści gospodarczych przy mniejszym wpływie na środowisko. Zmniejszenie emisji spalin bez zapewnienia odpowiedniej sieci kolejowej nie jest możliwe. 

Należy podkreślić, że linia kolejowa do Giżycka jest przede wszystkim niezwykle istotna dla bezpieczeństwa narodowego. Trasa przebiega przez tereny, na których znajdują się lub są planowane liczne jednostki wojskowe: w Orzyszu – gdzie znajduje się także jeden z największych w Polsce poligonów, w Łomży, Czerwonym Borze, Ostrołęce czy Kolnie. Transport kolejowy jest niezbędny do obsługi tych jednostek, w tym żołnierzy NATO: przewozu wojska oraz transportu wyposażenia, ale też ewentualnej pomocy humanitarnej. Z tego powodu Komisja Europejska poprzez Instrument „Łącząc Europę” 2021-2027 już dwa lata temu postawiła na wzmocnienie infrastruktury cywilnej.

Podtrzymujemy także nasze stanowisko z dnia 26 lutego 2020 roku popierające budowę linii kolejowej szybkiego ruchu w ramach CPK na trasie Warszawa – Ostrołęka – Łomża – Giżycko i wskazujące jako najwłaściwszy jej przebieg przez nasze miasto jego zachodnią granicę administracyjną (od strony Ostrołęki), pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką. Jednocześnie deklarujemy, że jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju dyskusje i działania mające na celu doprowadzenie do jak najszybszej budowy wspomnianej trasy kolejowej przez Łomżę. 

Mając na uwadze powyższe, apelujemy o modernizację linii nr 6 i nr 29 na odcinku Warszawa – Tłuszcz – Ostrołęka i budowę trasy kolejowej w dalszym przebiegu wyznaczonym przez szprychę nr 3: Ostrołęka – Łomża – Kolno – Orzysz – Giżycko. Podkreślamy, że nie zgadzamy się na marginalizację mniejszych ośrodków o subregionalnym znaczeniu, takich jak Łomża. Bez właściwego skomunikowania naszego regionu szybką koleją, jeszcze bardziej pogłębi się jego wykluczenie komunikacyjne i gospodarcze.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/07/2024 10:22

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości