Koniec z rosyjskimi węglem, gazem i ropą. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan derusyfikacji węglowodorów w polskiej gospodarce.
W środę (30.03) premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej.
- Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów - rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie - powiedział szef rządu. Nasz plan derusyfikacji węglowodorów w gospodarce polskiej będzie wyglądał następująco - po pierwsze przyjęliśmy na RM plan odejścia od węgla. Mam nadzieję, że cała polska klasa polityczna wesprze to działanie mimo, że nie ma zgody ze strony UE - dodał.
Reklama
Najpóźniej w maju ma zostać nałożone całkowite embargo na węgiel rosyjski. Z kolei do końca 2022 r. całkowicie odejdziemy od importu gazu z Federacji Rosyjskiej do Polski.
- Rosyjski gaz - tu byliśmy najbardziej przewidujący, bo od początku pierwszej kadencji naszego rządu zapadła decyzja o rozpoczęciu gazoportu w Świnoujściu i rozpoczęcie w 2016 r. budowy gazociągu bałtyckiego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Gaz będziemy importować w dużej mierze z Norwegii. Ma się zwiększyć także jego krajowe wydobycie. Zwiększy się również wykorzystanie biogazu. Natomiast ropę będziemy sprowadzali z Norwegii, Nigerii, Angoli, Arabii Saudyjskiej oraz USA. Wdrożona ma być też energetyka jądrowa. Jednocześnie szef rządu zapowiedział dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii.
Fot. Krystian Maj/KPRM