Reklama

Teatr w drodze, świat w walizce! Łomża stolicą międzynarodowego teatru [VIDEO i FOTO]

29/05/2025 16:28

Łomża już po raz 38. gości artystów z całego świata podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA – wydarzenia, które w tym roku nabrało szczególnego znaczenia, odbywając się w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Festiwal, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, to nie tylko przegląd światowego teatru, ale także wyjątkowa przestrzeń spotkań, dialogu i wspólnego przeżywania sztuki.

Hasło tegorocznej edycji – „Teatr w drodze. Świat w walizce” – nie jest przypadkowe. W programie znalazło się ponad 20 wydarzeń artystycznych, w tym 13 spektakli konkursowych z Hiszpanii, Szwecji, Czech, Słowacji, Meksyku, Armenii, Holandii i Polski. Spektakle – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – zachwycają formą, pasją i świeżością przekazu.

– Dzisiaj Łomża staje się naprawdę stolicą teatralną Polski – mówiła poseł Alicja Łepkowska-Gołaś podczas inauguracji.  – Teatr wychodzi na ulice, jest wśród ludzi i daje nam to zupełnie inne wrażenia kulturalne. Można powiedzieć, że Łomża ożywa, wybudza się ze snu zimowego.

Reklama

Szczególne miejsce w programie zajmuje cykl „Moje Miasto” – uliczne spektakle z Polski i Włoch, które zamieniają znane zakątki Łomży w żywe sceny teatralne. – „To propozycje skierowane do całych rodzin, sprzyjające integracji i wspólnemu przeżywaniu sztuki w nieformalnej atmosferze” – podkreślają organizatorzy.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Maciej Wróbel, nie krył uznania:

–  Festiwal walizka jest festiwalem bardzo znanym, nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. To jest soft power Łomży, to jest ten towar eksportowy Łomży, z czego Łomża po pierwsze słynie, a po drugie wykorzystuje to także do promocji swoich walorów. Ja się bardzo cieszę, że lokalny samorząd dba o to, aby kulturę rozwijać, inwestuje w rozwój kultury. Podkreślił również znaczenie wsparcia finansowego ze strony resortu i Narodowego Centrum Kultury oraz fakt, że tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w UE.

Reklama

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwrócił uwagę na wartość edukacyjną festiwalu: –

- Jestem dumny, że teatr uczy, przekazuje pozytywne wartości i wychowuje najmłodszych przez sztukę, a nie tylko przez telefon czy tablet. Zaznaczył także, że wyjątkowym atutem wydarzenia są plenerowe spektakle odbywające się m.in. na Starym Rynku i przed katedrą.

Festiwal to także impuls promocyjny dla miasta. 

– Dziś Łomża wygląda inaczej – jest barwniejsza. Mnóstwo wydarzeń odbywa się nie tylko w salach, ale też na zewnątrz. To magnes turystyczny, który przyciąga ludzi nie tylko kulturą, ale też atmosferą” – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.

Reklama

Marek Chodaczyński, przewodniczący festiwalowego jury, zwrócił uwagę na znaczenie artystycznej szczerości: 

– Artyści żyją tu i teraz – w Hiszpanii, Ameryce, Azji, Europie – i przekładają swoje przeżycia na język teatru. Komentują, ostrzegają, wzruszają. Taki teatr jest potrzebny.

Festiwal WALIZKA to dowód, że teatr nie musi być zamknięty w murach. Może podróżować, łączyć, budzić emocje – i robi to w Łomży z rozmachem i klasą.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości