Reklama

Tłumy żegnały biskupa Stanisława Stefanka [VIDEO i FOTO]

23/01/2020 14:55

Tłumy wiernych uczestniczyły w czwartkowej Mszy świętej pogrzebowej zmarłego biskupa Stanisława Stefanka. W ostatniej drodze pasterzowi diecezji towarzyszyli przedstawiciele władz państwowych, lokalnych i przyjaciele. - Dzisiaj chowamy go w łomżyńskiej katedrze dziękując Panu Bogu za dobro, jakiego doświadczyliśmy dzięki jego obecności na ziemi i przepraszając za popełnione przez niego grzechy – mówił na początku uroczystości ks. abp Stanisław Gądecki.

Podczas uroczystości pogrzebowej nad trumną biskupa Stanisława Stefanka odczytane zostały listy od Papieża Franciszka oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przemawiali również: przełożony Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ks. Jarosław Kotowski, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk, przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska  oraz Katarzyna i Krzysztof Jankowski, przedstawiciele rodzin Diecezji Łomżyńskiej. W imieniu rodziny głos zabrał Jan Stefanek, brat Zmarłego Biskupa. Na końcu śp. bpa Stanisława Stefanka pożegnał obecny Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, który przewodniczył uroczystości złożenia trumny z ciałem Zmarłego do krypty pod Kaplicą Matki Boskiej Pięknej Miłości.

Biskup Stanisław Stefanek zmarł w dniu 17 stycznia 2020 r. o godz. 17.30 po ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi w wieku 84 lat, w 61. roku kapłaństwa, w 40. roku biskupstwa.

Reklama

Urodzony 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim, wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu; mianowany biskupem tytularnym Forilimpopoli i ustanowiony biskupem pomocniczym w Szczecinie 4 lipca 1980 r., konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej. Od 1993 r. dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Dnia 26 października 1996 r. mianowany Biskupem Łomżyńskim, objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października 1996 roku, odbył uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej 17 listopada 1996 roku.  Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę jako Biskup Senior.

fot. UM Lomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości