Reklama

„To był człowiek wielkiej wiary”. Wystawa poświęcona Stanisławowi Stefankowi [FOTO]

07/05/2026 14:45

W czwartek (7 maja) przypada 90. rocznica urodzin biskupa Stanisława Stefanka. Z tej okazji Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Łomży zorganizowało wystawę poświęconą honorowemu obywatelowi Łomży, poprzedzoną mszą świętą.

"In omnibus Christus". Wystawia poświęcona honorowemu obywatelowi Łomży

W samo południe w Katedrze Łomżyńskiej rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem obecnego ordynariusza diecezji łomżyńskiej bpa Janusza Stepnowskiego.

Zawsze pamięta się o swoim poprzedniku i ta pamięć fotograficzna zachowana jest również dzięki tej wystawie. Przekazał nam ją Gabor Lorinczy, który od lat towarzyszył biskupowi Stanisławowi. Dzięki temu można dostrzec różne elementy jego pobytu w Łomży. Życzę, aby wielu mieszkańców odwiedziło wystawę, bo warto – powiedział biskup diecezjalny łomżyński Janusz Stepnowski.

Reklama

Wystawa nosi tytuł „In omnibus Christus” („We wszystkim Chrystus), co było biskupim zawołaniem Stanisława Stefanka.

Tytuł wystawy „In omnibus Christus”, czyli „We wszystkim Chrystus”, faktycznie pokazuje księdza biskupa Stanisława jako człowieka wielkiej wiary, które we wszystkim znajdował Chrystusa. To była wyjątkowa osoba – powiedział Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Wystawa zostanie przynajmniej do Nocy Muzeów

Autorem zdjęć jest fotograf Gabor Lorinczy, przyjaciel Stanisława Stefanka, który dokumentował niemal 25 lat pobytu biskupa w Łomży. Wystawę można będzie oglądać co najmniej do Nocy Muzeów (16 maja).

Reklama

Jesteśmy wdzięczni autorowi tej wystawy, który przez te wszystkie lata nawiązał przyjaźń z księdzem biskupem Stanisławem. Miał szansę towarzyszyć mu w różnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z posługą duszpasterską, także np. w tych rodzinnych - dodał Józef Babiel.

To nie jest wystawa, a pewnego rodzaju laudacja fotograficzna. Chciałem go pokazać w pełni jako człowieka. Ksiądz Stanisław w pewnym sensie zastąpił mi ojca – mówił podczas wernisażu Gabor Lorinczy.

Stanisław Stefanek przez 15 lat był biskupem łomżyńskim

Reklama

Stanisław Stefanek zmarł 23 stycznia 2020 r. w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Łomżyńskiej. W latach 1996-2011 był Biskupem Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej. W tym okresie powstał m.in. Dom Księży Emerytów i Muzeum Diecezjalne. Jego staraniem powstało też „okno życia”. W 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Łomży.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2026 14:51
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości