69 lat mija dziś od zakończenia konfliktu, który w ocenie historyków należał do najkrwawszych i najkosztowniejszych w historii ludzkiej cywilizacji. W rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty złożyli przedstawiciele władz miasta, wojsko i harcerze.
W Łomży Dzień Zwycięstwa od lat łączy w sobie elementy uroczystych obchodów z dobrą zabawą na świeżym powietrzu.
Dlatego po złożeniu kwiatów pod pomnikiem w Piątnicy, przedstawiciele władz miejscowości, Łomży, powiatu łomżyńskiego, wojskowi i harcerze wybrali się na Strzelnicę „Forty” w Piątnicy, gdzie zorganizowany został piknik militarny i turnieje strzeleckie.
Rozpoczęta 1. września 1939 roku wojna należała do najkrwawszych i najkosztowniejszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości.
- Szacuje się, że w trakcie jej trwania zginęły 72 miliony ludzi, z tego 47 milionów cywilów (...) od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Połowę z nich stanowili polscy Żydzi- przytacza dane statystyczne Łukasz Czech z Urzędu Miasta w Łomży.
Akt kapitulacji Niemiec, oficjalnie kończący drugą wojnę światową, został podpisany 8. maja 1945 roku. Dzień Zwycięstwa obchodzi cała Europa. Polska dołączyła do świętowania tej daty na początku lat "90-tych ubiegłego wieku. Rosja świętuje dzień później, 9. maja.