Kapliczka została poświęcona w sobotę 23 maja 2026 r. przez księdza Marcina Ołtarzewskiego - wikariusza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, po wykonaniu prac konserwatorskich i remontowych w ubiegłym roku. Wydarzenie zorganizowała społeczność wsi Czarnocin, której przewodniczyła sołtys wsi - Ewelina Czarnecka.
W wydarzeniu wziął w udział wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki, który podkreślił rolę nabożeństw majowych dla mieszkańców wsi oraz ich umiejscowienie w tradycji. Słowa wdzięczności popłynęły do wójta, oraz sekretarz Gminy Piątnica Marii Dziekońskiej, która zaangażowana była na poszczególnych etapach sporządzania odpowiedniej dokumentacji, uzyskania pozwoleń, środków na wykonanie prac przy zabytku oraz pozyskania osób o wysokich kwalifikacjach, niezbędnych do finalizacji prac przy tym zabytku. Na skutek działania warunków atmosferycznych jego stan wymagał już pilnej interwencji.
Dziś odrestaurowana kapliczka znowu cieszy i przyciąga wzrok ludzi poruszających się pobliską drogą.
Zadanie "Remont zabytkowej kapliczki przydrożnej w Czarnocinie" zostało dofinansowane w kwocie 15 tys. zł przez Województwo Podlaskie (uchwała nr XXIV/176/2025 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 2 czerwca 2025 r.). Pozostałe środki pochodziły z budżetu Gminy Piątnica.