Reklama

Tragedia w Jeziorku. Pamiętają po latach. [FOTO]

16/06/2014 06:12

Na miejsce egzekucji wciąż przyjeżdżają członkowie rodzin zamordowanych- choć z roku na rok jest ich coraz mniej. Pamięć o tragedii w Jeziorku dzielnie podtrzymują jednak najmłodsi- harcerze i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeziorku. To właśnie oni zaangażowali się w organizację obchodów kolejnej rocznicy masowego mordu mieszkańców Łomży, do którego doszło w lipcu 1943 roku. Na polanie w Jeziorku, Niemcy rozstrzelali ponad sto osób.

W dorocznym spotkaniu wzięli udział członkowie Rodziny Jeziorkowskiej- nieformalnej organizacji skupiającej członków rodzin ofiar rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich. W ich imieniu głos zabrała Stanisława Zakrzewska, córka zabitego na leśnej polanie Stanisława Kostki Walczuka z Andrzejewa.

Odczytany został legendarny już list Jerzego Smurzyńskiego- jedynej osoby, która przeżyła hitlerowską zbrodnię (treść emocjonującego listu znajdziesz tu: http://mylomza.pl/home/lomza/item/4813-syreny.html).

Reklama

W intencji ofiar: 52 zakładników, wziętych całymi rodzinami z dziećmi spośród inteligencji łomżyńskiej, kilkudziesięciu więźniów politycznych i ponad sześćdziesięciu pensjonariuszy Domu Opieki w Pieńkach Borowych na polanie w Jeziorku została odprawiona Msza święta. Chór Szkolne Słowiki zaprezentował montaż słowno-muzyczny „Zapisane w testamencie” powstały na kanwie testamentu papieża Jana Pawła II.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości