Tytuł petycji: Petycja w sprawie podjęcia przez Pana Ministra decyzji o przywróceniu pełnozakresowej opieki medycznej ogółowi społeczeństwa Ziemi Łomżyńskiej, poprzez zracjonalizowanie funkcjonowania podlaskiej sieci szpitali i wydanie zalecenia zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP wydanego dla Szpitala w Łomży.
Przedmiot petycji
Panie Ministrze
Działając na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski w dniu 13 marca 2020 roku wydał Polecenie nr NK-I.0522.32.2020.JP o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, zwanym dalej Szpitalem, w jednoimienny szpital zakaźny.
Decyzja Wojewody Podlaskiego nie była konsultowana wcześniej z władzami samorządów i w sposób rażący zdaniem wnoszących Petycję, mogła naruszyć prawo.
Obowiązujący w dacie wydania przez Wojewodę Polecenia „Wojewódzki Plan Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020”, jednoznacznie bowiem wskazywał inny szpital w Białymstoku, jako na ten, do którego w pierwszej kolejności powinni być kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie niebezpiecznej.
Wnioskodawcy Petycji, rozumiejąc wyzwania stojące przed podlaską służbą zdrowia w dobie pandemii, zwracają również uwagę na fakt, że decyzja Wojewody Podlaskiego formalnie niezgodna z zatwierdzonym wówczas planem, dodatkowo w drastyczny i nagły sposób pozbawiła również prawie 120-tysięczną społeczność subregionu łomżyńskiego pełnozakresowych świadczeń medycznych (tj. 21 świadczeń szpitalnych i 23 ambulatoryjne świadczenia zdrowotne wymienione enumeratywnie w Statucie Szpitala).
Przekształcenie łomżyńskiego Szpitala w jednoimienny doprowadziło już i będzie dalej doprowadzało do wielu tragicznych przypadków utraty zdrowia oraz życia mieszkańców Łomży i okolicznych gmin. Z powodu braku opieki medycznej i szpitalnej zagrożone zostało w szczególności bezpieczeństwo dzieci i kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób z chorobami przewlekłymi i układu krążenia.
Przykład zbliżonego potencjałem do szpitala w Łomży, Mazowieckiego Szpitala im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce potwierdza, że nawet w dobie pandemii, można było udostępnić tam 220 łóżek szpitalnych pacjentom zakażonym koronawirusem, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profilu szpitalnej działalności dla pozostałych pacjentów z terenu Ostrołęki i okolic.
Zważyć należy także, że jakkolwiek w chwili obecnej na oddziałach zakaźnych w podlaskich szpitalach jest łącznie 874 łóżka szpitalne, to sposób ich rozdysponowania sprawił, że jedynie wspólnota mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej wbrew zasadzie solidaryzmu społecznego i braku dyskryminacji w dostępie do usług zdrowotnych, jako jedyna w województwie podlaskim straciła dostęp na miejscu do pełnozakresowej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej. Z uwagi na niską zarażalność koronawirusem w regionie, olbrzymi szpital stoi obecnie prawie pusty, a tryb jego aktualnego funkcjonowania stwarza duże ryzyko trwałej utraty, uzyskanej wielkim nakładem pracy, rangi i prestiżu szpitala III stopnia.
Artykuł 68. Konstytucji RP nakłada w szczególności na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dla realizacji konstytucyjnego zapisu i w dobrze rozumianym interesie społecznym konieczne jest zdaniem wnioskodawców Petycji, podjęcie przez Pana Ministra decyzji o przywróceniu pełnozakresowej opieki medycznej ogółowi społeczeństwa Ziemi Łomżyńskiej, poprzez zracjonalizowanie funkcjonowania podlaskiej sieci szpitali i wydanie zalecenia zmiany Polecenia Wojewody Podlaskiego nr NK-I.0522.32.2020.JP, w kierunku przywrócenia w części szpitala świadczenia możliwie szerokiego zakresu usług zdrowotnych w oddziałach i poradniach, dla pacjentów nie zarażonych koronawirusem.
Zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE