- Pacjenci z miasta Łomża, jak i powiatu łomżyńskiego nie pozostaną bez opieki – informuje - informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ. Przed południem rozpoczęła się ewakuacja około 100 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Od najbliższego poniedziałku będzie on funkcjonował jako placówka zakaźna do walki z koronawisursem.
- Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – dodaje Agata Dyszkiewicz z NFZ.
Szpital w Łomży jest jednym z 19 szpitali, które są przekształcane w placówki zakaźne do walki z wirusem COVID-19.
Komunikat PUW: Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem
POTENCJAŁ SZPITALA W ŁOMŻY
Szpital w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego oraz województwa mazowieckiego. Świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, szerokie grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.
Podmiot zapewnia kompleksową opiekę w ramach leczenia szpitalnego, zarówno jeżeli chodzi o leczenie zachowawcze, leczenie zabiegowe, diagnostykę obrazową, ale przede wszystkim udziela świadczeń ratujących życie, zarówno w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego, jak i zakresów specjalistycznych – przekonuje Podlaski Oddział NFZ. W związku z liczbą realizowanych zakresów dysponuje wyspecjalizowanym sprzętem specjalistycznym.
Opiekę w Szpitalu Wojewódzkim znajdą również pacjenci dializowani w ramach hemodializoterapii z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru (20 stanowisk dializacyjnych) oraz pacjenci z problemami psychiatrycznymi w ramach świadczeń ogólnopsychiatrycznych stacjonarnych (40 łóżek).
Do Szpitala w Łomży z obwodnicy Zambrowa jest tylko 22 km, tj. ok 20 min drogi, z obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej 44 km, tj. ok 50 min drogi, z Jeżewa Starego 49 km, tj. ok 35 min drogi, zaś z Ostrołęki (woj. mazowieckie) 37 km, tj. ok 30 min drogi.
Uzasadnienie NFZ
- Pacjent koronawirusowy to nie tylko pacjent chory zakaźnie; ta także pacjent urazowy, pacjent z udarem mózgu kobieta w ciąży. Po ty by uniknąć modelu włoskiego, musimy zagwarantować leczenie zachowawcze oraz zabiegowe w jednym miejscu, zapewniającym jak najszerszy wachlarz świadczeń. Transportowanie pacjenta z koronawirusem ze szpitala zakaźnego bez bloku operacyjnego i OIT do kolejnego szpitala nie zapobiega bynajmniej rozprzestrzenieniu wirusa – wyjaśnia Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.
Wyłączenie szpitala podyktowane było przede wszystkim koniecznością zabezpieczenia kompleksowej opieki dla pacjenta u którego potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, a jednocześnie jest pacjentem który potrzebuje intensywnej opieki kardiologicznej, neurologicznej czy nefrologicznej – uzasadnia NFZ. Ponieważ choroba dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiety istotne jest żeby placówka zdolna była również do przyjęcia kobiety w ciąży i posiadała zaplecze neonatologiczne (III poziom referencyjny w zakresie neonatologii).
Zabezpieczenie pacjentów z powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża
Pacjenci z miasta Łomża, jak i powiatu łomżyńskiego nie pozostaną bez opieki. Najbliżej położone placówki – szpitale w których mogą być hospitalizowani pacjenci:
Najistotniejsze miejsca zaopatrzenia pacjentów niedotkniętych chorobą COVID-19 to przede wszystkim szpitalne oddziały ratunkowe w Zambrowie, Grajewie, Białymstoku.
Pacjenci wymagający interwencji kardiologicznej świadczenia mają zabezpieczone w Szpitalu Ogólnym w Grajewie, gdzie działa 24-godzinny oddział kardiologiczny, udzielający świadczeń również w ramach kardiologii interwencyjnej.
Pacjenci z urazami ortopedycznymi, jak również kobiety w ciąży zaopatrzeni zostaną przez najbliżej położone oddziały urazowe oraz oddziały ginekologiczne i neonatologiczne w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie i Szpitalu Ogólnym w Kolnie.
W obu wymienionych szpitalach działają również oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, a także oddziały chirurgiczne, oddziały pediatryczne oraz oddziały chorób wewnętrznych. Oba te podmioty udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Dla pacjentów dializowanych opieka zabezpieczona jest w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w Białymstoku (38 stanowisk do dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym) oraz w Grajewie (9 stanowisk dializacyjnych w podmiocie Davita).
Pacjenci wymagający całodobowej opieki psychiatrycznej pozostają zabezpieczeni w ramach najbliżej położonych oddziałów ogólnopsychiatrycznych w Szpitalu Ogólnym w Kolnie oraz Szpitalu Ogólnym w Grajewie, a także we wszystkich placówka w województwie, w tym w SPP ZOZ im. St. Deresza w Choroszczy.
Na terenie miasta Łomża działa 12 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
Zabezpieczone pozostają świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (w placówkach innych niż Szpital Wojewódzki w Łomży) w ramach takich zakresów jak:
Podsumowanie
Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 z uwzględnieniem występujących lub mogących wystąpić chorób współistniejących: kardiologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób płuc czy nefrologicznych. Placówka posiada niezbędny potencjał do przyjęcia kobiety w ciąży i zabezpieczenia intensywnej opieki dla noworodka. Opieką otoczeni zostaną także pacjenci z chorobami nerek czy niewydolnością oddechową. Placówka jest w stanie, dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz różnorodności zakontraktowanych zakresów zapewnić pełną opiekę każdemu pacjentowi.
Jednocześnie należy pamiętać o świadczeniach monopolistycznych na terenie województwa podlaskiego realizowanych przez USK w Białymstoku, jak: neurochirurgia, chirurgia naczyń, kardiochirurgia, transplantologia, których ciągłość udzielania musi być zachowana dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego.
oprac. na podst. komunikatu Podlaskiego Oddziału NFZ