Ponad stu wolontariuszy zbiera pieniądze na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika, który jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego początki sięgają 1801 r.
Łomżyńska nekropolia liczy sobie ponad 220 lat stąd i zabytków na niej nie brakuje. Dzięki organizowanej od wielu lat kweście wiele z nich udało się już uratować, ale w kolejce wciąż czekają kolejne. Choć wydaje się to syzyfową pracą, której końca nie widać, to warto zadbać o pamięć i z tego założenia wychodzą nie tylko organizatorzy kwesty, wolontariusze wspierający ją swoją pracą, ale tez społeczeństwo, które co roku hojnie sypie groszem, by nasz cmentarz stawał się coraz piękniejszy.
W ubiegłym roku łomżanie oraz goście spoza Łomży, odwiedzający groby swoich bliskich, wrzucili do puszek prawie 41 tys. złotych. Dzięki organizowanej od wielu lat kweście udało się już uratować nad 250 cmentarnych zabytków, ale w kolejce wciąż czekają kolejne. Zbiórki organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Pieniądze w 29. kweście zbierają politycy, samorządowcy, dyrektorzy szkół, ale także harcerze oraz społecznicy. Zbiórka potrwa do jutra.