Reklama

Uchodźcy czy najeźdźcy? W Łomży odbyła się debata [VIDEO]

13/10/2015 09:06

Uchodźcy czy najeźdźcy? Na to pytanie starali się udzielić odpowiedzi uczestnicy wczorajszej debaty zorganizowanej w Łomży. W roli prelegentów wystąpili Marcin Chludziński z Fundacji Republikańskiej, dr Jarosław Poteraj i Damian Getek z Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.

Na zaproszenie organizatorów wczorajszej debaty odpowiedziała raczej nieliczna grupa kilkudziesięciu mieszkańców Łomży. Biorąc pod uwagę skalę nagłośnienia problemu, frekwencję można chyba uznać za zaskakująco niską. Można też różnie interpretować przyczynę tak nikłego zainteresowania debatą.

Spotkanie rozpoczęli zaproszeni prelegenci, którzy wprowadzili do tematu prezentując własne poglądy w sprawie uchodźców i imigrantów, bo jak wyraźnie i zgodnie stwierdzili, należy rozgraniczyć te dwa rodzaje osób przybywających do Europy.

Reklama

Jako pierwszy głos zabrał Marcin Chludziński, który zaprezentował dość ostrożną postawę jeśli chodzi o ocenianie przyczyn emigracji i celów, w jakich imigranci przybywają do Europy. Jego zdaniem, nie można wszystkich traktować jednakowo, bo są to bardzo zróżnicowane grupy. Rozwinął on także wątek geopolityczny i podjął próbę omówienia interesów różnych państw, przede wszystkim Rosji, które są realizowane poprzez stymulowanie problemu z imigrantami w Europie.

Z kolei Damian Getek wyraził pogląd dużo bardziej zdecydowany, który można chyba krótko streścić, jako chęć "dmuchania na zimne". Podkreślał on, że w krajach, w których społeczności imigrantów są już dość liczne, dochodzi do różnych ekscesów, powstają "getta", do których strach jest wejść nawet w ciągu dnia. Pochwalał też działania Węgier, które odgradzają swoje terytorium płotem z drutu kolczastego.

Reklama

Na zupełnie inny aspekt całej sprawy natomiast zwrócił uwagę dr. Jarosław Poteraj. Jak podkreślił, z zawodu jest ekonomistą i z tego punktu widzenia omówił temat. Jego zdaniem w ciągu 20 lat Polska stanie przed problemem braku rąk do pracy i wówczas będziemy potrzebowali wsparcia z zewnątrz. Z takim problemem obecnie borykają się kraje zachodniej Europy, zwłaszcza Niemcy. Wyraził jednak pogląd, że Polska bardziej skorzystałaby z przyciągnięcia Polaków, którzy z różnych przyczyn wyemigrowali z kraju bądź zostali wywiezieni przymusowo, głównie na wschód.

Po wystąpieniach prelegentów nastąpiły pytania z sali, gdzie pojawił się również temat obecnych również w Łomży od lat uchodźców z Czeczenii. Po przeszło dwugodzinnej debacie temat wciąż pozostał otwarty.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości