Reklama

Uczestnicy Freedom Charity Run przebiegli przez Łomżę [FOTO]

05/09/2015 11:33

Bieg Freedom Charity Run, to inicjatywa trzech maratończyków: Mariusza Szeiba i Daniela Wcisło, przedsiębiorców z Poznania oraz Ludwiga Schleretha notariusza z Halle. W piątek biegacze dotarli do Łomży, gdzie powitani przez przewodniczącą Rady Miejskiej Bernadetę Krynicką złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Obaj Polacy i Niemiec są członkami największej organizacji charytatywnej na świecie – LIONS. To właśnie pomysł pobiegnięcia z Polski na Konwencję Światową Organizacji Lions, która w 2013 roku po raz pierwszy odbywała się w Europie, leżał u podstaw pierwszego biegu. Polsko- niemiecki team biegnąc ramię w ramię 423 km ze Szczecina do Hamburga chciał pokazać solidarność i przyjazne sąsiedztwo tych dwóch, kiedyś mocno skłóconych, a obecnie doskonale współpracujących, ważnych europejskich państw.

W 2014 r. obchodzono 25. rocznicę upadku komunizmu w Europie. Marzeniem biegaczy było połączyć biegiem dwa miasta symbole: Gdańsk i Berlin. Tym razem nad biegiem, prowadzącym m.in. przez Kościerzynę, Chojnice, Poznań, Gorzów, Kostrzyn i Seelow patronat objęli zarówno prezydent RP Bronisław Komorowski, jak symbol wolności na całym świecie, prezydent Lech Wałęsa. Współpatronem biegu był także ojciec polskiej transformacji ekonomicznej prof. Leszek Balcerowicz. W towarzystwie biegaczy- amatorów, uczniów szkolnych, a często i całych biegających rodzin, przez 10 dni, w słońcu i deszczu, w upale i chłodzie, biegacze mozolnie przemierzali kilometr za kilometrem, tę 621 kilometrową trasę. „Wybiegali" razem ponad 16 tys. Euro. Całość przekazana została na pomoc dla dzieci na Ukrainie.

Reklama

W tym roku, w związku z prezydencją Łotwy w UE, polsko – niemiecki team zdecydował się na symboliczne połączenie biegiem aż trzech państw. Startując 3.09.15 spod Zamku Królewskiego w Warszawie, przez Wyszków, Łomżę, Grajewo i Suwałki, litewskie: Mariampol, Kiejdany, Kowno i Poniewież oraz łotewski Bauska po równo 700 km planują oni, 12 września dobiec do Rygi. W tym samym dniu, do stolicy Łotwy przybiegną także biegacze z sąsiedniej Estonii. W tym roku patronem biegu ponownie został Prezydent Lech Wałęsa tym razem wraz z były, Prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem.

- Bardzo miło było w Wyszkowie, gdzie wczoraj powitali nas biegacze z miejscowych klubów, a dziś rano około 60 dzieci razem z nami wystartowało do drugiego etapu i odprowadziło nas do granic miasta. W Łomży niestety nic takiego się nie wydarzyło, ale to prawdopodobnie przez to, że wydarzenie było tu za słabo rozpropagowane - mówił wczoraj Mariusz Szeib.

Reklama

Wraz z biegiem „Freedom Charity Run 2015" realizowane są także cele charytatywne. Cel charytatywny FCR 2015 w tym roku to po połowie, pomoc łotewskim dzieciom chorym na raka oraz kontynuacja pomocy dla dzieci na Ukrainie.

Dziś rano biegacze wyruszyli w dalszą drogę, na Łotwę.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości