Na piątek 23 października zaplanowana została uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży. Sesja zwołana z okazji 90-lecia Diecezji Łomżyńskiej przeprowadzona zostanie w Muzeum Diecezjalnym, a głównym punktem będzie nadanie jednej z ulic imienia biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego.
Imieniem bp Stanisława Kostki Łukomskiego nazwana zostanie ulica łącząca ul. Szosa Zambrowska z ulicą Wąska (dojazd do Kościoła p/w św. Andrzeja Boboli). Uroczysta sesja to jednak nie tylko krótkie uchwalenie nazwy ulicy. Przed rozpoczęciem sesji rozbrzmi hejnał miasta, następnie uczestnicy wysłuhają hymnu "Gaude Mater Polonia", po którym referat "90 lat Diecezji Łomżyńskiej. Biskup Niezłomny Stanisław Kostka Łukomski" wygłosi bp Tadeusz Bronakowski.
W dalszej kolejności przewidziane jest okolicznościowe wystąpienie prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i dopiero wówczas radni podejmą odpowiednią uchwałę.
Po wszystkim głos zabierze jeszcze Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski i nastąpi zamknięcie uroczystej sesji Rady Miejskiej.
W dniu sesji Muzeum Diecezjalne otwarte będzie do zwiedzania od godz. 10.00.
Kim był bp Stanisław Kostka Łukomski i jakie są jego zasługi dla Łomży? Jak piszą mieszkańcy w uzasadnieniu swojego wniosku o nadanie nazwy ulicy, Stanisław Kostka Łukomski (21 października 1874 - 28 października 1948) z Ziemią Łomżyńską związał się od 24 czerwca 1926, kiedy to mianowano go Biskupem Łomżyńskim. Od 1927 do 1946 pełnił także funkcję sekretarza Konferencji Episkopatu Polski.
Na terenie powierzonej mu diecezji patronował Akcji Katolickiej, wspierał tworzenie Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży, zainicjował rozbudowę katedry łomżyńskiej. Z jego inicjatywy organizowano kółka teatralne wystawiające sztuki o treści patriotycznej i religijnej. W okresie międzywojennym założył ponadto w Łomży Bibliotekę Dobrych Książek oraz rozpoczął wydawanie gazety „Sprawa Katolicka”.
Wymiernym efektem dyplomatycznych rozmów ks. biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego było to, że nie dopuścił do wysadzenia Łomżyńskiej Katedry przez przygotowujące się do wycofania jednostki niemieckie. Dzięki temu obecna Łomża szczyci się tym wspaniałym miejscem kultu i największym zabytkiem. Jemu zawdzięczamy również budowę i oddanie do użytku Domu Katolickiego na ul Sadowej (obecna siedziba Szkół Katolickich). Natomiast po wojnie, w pierwszej połowie 1948 ks. bp Stanisław Kostka Łukomski wszczął starania w sprawie zalegalizowania działającego w Łomży podczas okupacji Towarzystwa Dobroczynności.
Jego praca duszpasterska, postawa i działania społeczne pozostaną na zawsze dla nas świadectwem Jego niezłomnej woli. Pasterz Ziemi Łomżyńskiej znany był z wielkiej pracy społeczno-wychowawczej wśród wiernych oraz jako niezłomny obrońca niezależności Kościoła Łomżyńskiego.