Reklama

Via Baltica S61. Wykorzystajmy gospodarczą szansę na rozwój

29/01/2024 14:31

Co konkretnie zrobiono przez ostatnie pięć lat, aby wykorzystać zbliżającą się szansę? Minione lata pokazały, jak ważna jest współpraca z okolicznymi samorządami. Nasze miasto miało wiele okazji do zbudowania i rozwinięcia tej współpracy (przystanki, połączenia MPK, gospodarka odpadami). Czegoś jednak zabrakło. W mojej ocenie brak realnej współpracy ze strony miasta z okolicznymi samorządami jest największą przeszkodą w uruchomieniu potencjału, jaki daje S61 Via Baltica. Mamy historyczną szansę na pozyskanie inwestorów i nowych miejsc pracy.

Obecnie cały ruch tranzytowy przechodzi przez sam środek naszego miasta, korkując ulicę Wojska Polskiego i rondo Kościuszki. W  godzinach szczytu stwarza to zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Już za kilka miesięcy wraz z otwarciem obwodnicy S61 Via Baltica  problem ten zostanie rozwiązany i będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na życie i bezpieczeństwo naszych  mieszkańców.

Położenie geograficznie

Nasze miasto Łomża położone jest na ważnym międzynarodowym szlaku transportowym pomiędzy krajami Bałtyckimi a Polską. Dzięki takiemu położeniu i otwarciu drogi S61 Via Baltica, w perspektywie najbliższych lat mamy  bardzo dużą szansę na powstanie  w naszym  regionie inwestycji związanych z szeroko pojętym sektorem TSL (transport, spedycja, logistyka), a więc centra logistyczne,  usługowe, magazynowe. To przełoży  się na powstanie  nowych dobrze płatnych miejsc pracy. Powstanie takich inwestycji  jest  bardzo ważne dla rozwoju naszego miasta i stworzenia szansy na pracę dla ludzi młodych, którzy często w ostatnich latach muszą wybierać migrację ekonomiczną w poszukiwaniu pracy do takich ośrodków jak Białystok czy Warszawa.

Reklama

Wizja, strategia i dobre chęci

Naszą przewagą w regionie są prężnie działające łomżyńskie uczelnie kształcące praktyków  na kierunkach zarządzania, logistyki, informatyki, automatyki i robotyki. Z punktu widzenia potencjalnego inwestora są to ważne  argumenty do zlokalizowania inwestycji w Łomży. Niezależnie jednak od tego, czy inwestycja będzie umiejscowiona w granicach administracyjnych Łomży, czy na terenach okolicznych gmin, osoby tam zatrudnione, większość zarobionych środków wydadzą w naszym mieście. Będzie to  miało pozytywny wpływ na rozwój miasta oraz budżet  Łomży.

Reklama

Szansa na zmiany

Aby ten optymistyczny dla nas mieszkańców scenariusz mógł się zrealizować,  potrzebne  są tereny inwestycyjne i bardzo dobra  współpraca na linii samorząd Miasta Łomża – sąsiadujące gminy. Należy połączyć nasze potencjały. W mojej ocenie dziś takiej współpracy ze strony naszego miasta nie ma. Jest natomiast szansa, że po wyborach samorządowych 7 kwietnia otworzy się przestrzeń do współpracy i wykorzystania szansy, jaką daje Via Baltica na pozyskanie inwestorów i nowych miejsc pracy dla naszych mieszkańców.

Reklama

Dariusz DOMASIEWICZ

Radny Rady Miejskiej w Łomży

mat. promocyjny

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości