Reklama

[VIDEO+FOTO] Jazzman zabrał "Retro" w muzyczną podróż polsko- żydowską

21/04/2012 07:32

"Jazzrobotny"- jak sam o sobie mówi- Grzegorz Rogala, znakomity puzonista jazzowy, wystąpił wczoraj w restauracji "Retro" w Łomży. Rogala przyjechał z muzykami, z którymi występuje w swoim PGR- Projekcie Grzegorza Rogali. Muzyka polska i żydowska przeniknęły się w jazzowej interpretacji i zaczarowały publiczność.

Według niektórych muzykologów jazz to raczej forma interpretacji, niż styl muzyczny. Forma- dodajmy- pełna improwizacji.

Koncert w "Retro" był wobec tego "jazzowy" w pełnym tego słowa znaczeniu- muzycy przygotowane utwory wzbogacali o kolejne fragmenty, z instrumentów próbowali wyciągnąć dodatkowe tony, a momentami... kończyli, nim powinna wybrzmieć ostatnia nuta, bo synkopowe rytmy przerywały gromkie brawa publiczności.

P.G.R.- Projekt Grzegorza Rogali, z którym przyjechali artyści to efekt fascynacji muzyką żydowską i polskim folkiem, którymi frontman zachwycił się podczas studiów w Jazz Institut w Berlinie. W czasie stypendium w Berklee College of Music w Bostonie jazzman namówił do współpracy koleżanką ze studiów, izraelską saksofonistką Sagit Zilberman i tak narodził się P.G.R.

Reklama

Grupa koncertowała m.in. w Polskim Parlamencie, na Festiwalu Jazz w Ruinach w Gliwicach, Festiwalu Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Kultury Chrzescijańskiej i Letniej Akademii Jazzu w Łodzi. Łącznie ma za sobą 41 koncertów z udziałem Sagit Zilberman.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości