Reklama

W Łomży rozpoczęły się uroczystości [FOTO]

11/11/2018 11:26

Tablica upamiętniającą Józefa Piłsudskiego wmurowana została w ścianę Domku Pastora w 80 rocznicę Jego śmierci. To w tym miejscu Marszałek - będący symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości - ukrywał się przed carską władzą. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00. Udział wzięli w nich m.in. przedstawiciele władz, samorządowcy, harcerze oraz zaproszeni goście.

Tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu widnieje na ścianie Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło od 2015 roku. Marszałek przebywał w tym miejscu wielokrotnie jako gość pastora kościoła ewangelicko-augsburskiego Kacpra Mikulskiego. To w tym miejscu, w którym niegdyś mieściła się plebania - Józef Piłsudski w 1899 roku zmienił wyznanie z rzymsko-katolickiego na ewangelicko-augsburskie. W Domku Pastora Marszałek ukrywał się również przed carską władzą, która ścigała działaczy niepodległościowych.

Punktualnie o godz. 11.00 zabiły dzwony we wszystkich kościołach diecezji łomżyńskiej. W tym samym czasie - przedstawiciele władz, samorządowcy, mundurowi oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy której wartę pełnili - tradycyjnie - żołnierze wraz z harcerzami. W tym roku uroczystości z okazji Święta 11 listopada mają charakter szczególny, bowiem obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

Po złożeniu kwiatów, zgromadzeni udali się na mszę świętą w intencji ojczyzny w łomżyńskiej katedrze. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości