Reklama

W Łomży Wielki Czwartek zgodny z dawną tradycją

17/04/2014 05:30

Łomżyńska katedra to jedyny kościół w mieście, gdzie dziś- zgodnie z najdawniejszym zwyczajem, biskup obmyje nogi dwunastu osobom. Choć na świecie zdarzają się przypadki, że do grona dwunastu wybierane są także kobiety, w Łomży obrzęd wygląda tradycyjnie- na gest biskupa czekają tylko mężczyźni. Msza Wieczerzy Pańskiej z towarzyszącym jej obrzędem rozpocznie się o godz. 17.00.

Całe obchody Triduum Paschalnego rozpoczyna przedpołudniowa msza krzyżma,  podczas której święcone są oleje używane przez cały rok przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i kapłaństwa. Liturgia pod przewodnictwem bp Janusza Stepnowskiego rozpocznie się w katedrze o godz. 10.00.

O godz. 17.00 w głównym kościele Łomży rozpocznie się zaś Msza Wieczerzy Pańskiej. To jedyny kościół w mieście, w którym praktykowany jest dawny zwyczaj umycia nóg.

Bp Janusz Stepnowski obmyje stopy dwunastu mężczyzn. Obrzęd, opisany w Ewangelii Jana, ma oznaczać postawę pokory, ofiarnej służby i miłości, jaka powinna cechować chrześcijan.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości