"Punkty Szczepień Powszechnych, drive-thru, szczepienia w aptekach i zakładach pracy – przed nami ważny etap Narodowego Programu Szczepień" - czytamy w rządowych zapowiedziach. Celem jest wykonanie 20 mln szczepień przeciw COVID-19 do końca II kwartału.
Z rządowych informacji wynika, że 2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 ma trafić do polskich punktów szczepień w ciągu tego i kolejnego tygodnia.
– Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. – W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek.
Nowy etap NPS – lepsza infrastruktura
Populacyjne punkty szczepień mają być tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą, takich jak: szkoły, domy kultury, hale sportowe itp. Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.
Pilotaż pierwszych Punktów Szczepień Powszechnych (daty)
W pierwszej kolejności nowe rozwiązania mają być wdrażane w tych powiatach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek.
Ważne daty w programie pilotażowym
"Rozwijamy infrastrukturę, ale również poszerzamy kadrę. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci" - czytamy w informacji rządowej.
Rejestracja na szczepienia
Obecnie prowadzona jest rejestraca na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia. Rząd chce, aby wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymali szczepionkę do końca kwietnia. (Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie gov.pl/szczepimysie.)
W najbliższy poniedziałek otworozna zostanie rejestracja dla kolejnych osób. Zapisy będą prowadzone zgodnie z harmonogramem:
"Osoby urodzone przykładowo w roku 1962 będą mogły zapisać się na szczepienie nie tylko 12 kwietnia, ale też w każdym kolejnym dniu. Harmonogram ma zapewnić elastyczność, dostęp do szczepionek najstarszym rocznikom i usprawnić proces zapisów. W ten sposób mamy szansę na uniknięcie długiego oczekiwania na połączenie z konsultantem, czy bezkolizyjne działanie systemów komputerowych. Ważne! Rejestracja internetowa będzie uruchamiana dla każdej grupy o północy. Natomiast zapisy za pomocą infolinii będą możliwe każdego dnia od godz. 6:00." - czytamy w rządowych wyjaśnieniach.
Reklama
Do końca sierpnia tego roku liczba szczepień w Polsce ma być na poziomie 20 mln.
Źródło: gov.pl