W Łomży i powiecie łomżyńskim ma być tylko jeden rzecznik konsumentów. Uchwałą w sprawie utworzenia wspólnego stanowiska radni zajmą się podczas najbliższej sesji.
Zgodnie z projektem planowanego porozumienia zadania z zakresu ochrony konsumentów w Łomży przejmie rzecznik zatrudniony w Starostwie Powiatowym. Z kolei umowa o pracę rzecznika konsumentów zatrudnionego w Urzędzie Miejskim w Łomży ulega rozwiązaniu w związku z przejściem na emeryturę.
„Utworzenie wspólnego stanowiska rzecznika praw konsumentów dla Miasta Łomża i Powiatu Łomżyńskiego pozwoli na zapewnienie mieszkańcom Miasta Łomża obsługi w tym zakresie” – czytamy w uzasadnieniu. „Miasto Łomża będzie przekazywało dotację na pokrycie kosztów funkcjonowania wspólnego Rzecznika Konsumentów w proporcji liczonej według liczby mieszkańców obu jednostek samorządu terytorialnego, tj. 55.18% kosztów utrzymania stanowiska”.
Reklama
Na utworzenie wspólnego stanowiska rzecznika niezbędna jest zgoda zainteresowanych organów stanowiących – w tym przypadku rady miasta i rady powiatu. Dopiero później zawarte może zostać stosowne porozumienie, którego projekt został podany do publicznej wiadomości. Znajdziemy tam informacje, że „nowy” rzecznik ma być formalnie pracownikiem starostwa, a jego siedzibą będzie budynek przy Szosie Zambrowskiej 1/27. W 2022 roku będzie mógł liczyć na wynagrodzenie wraz z pochodnymi w wysokości 9206,18 zł miesięcznie.