Reklama

W ratuszu rozmawiali o śmieciach

03/02/2015 14:51

Prezydent Mariusz Chrzanowski spotkał się dziś w łomżyńskim ratuszu z wójtami i burmistrzami osiemnastu gmin, które są objęte Łomżyńskim Rejonem Funkcjonalnym Gospodarki Odpadami. Głównym celem spotkania było omówienie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami miasta i okolicznych gmin, a w szczególności działalności nowej spółki odpowiedzialnej za prowadzenie składowiska odpadów w Czartorii.

Podczas spotkania Prezydent Łomży przyznał, że sytuacja prawna dotycząca składowiska odpadów była dla niego zaskakująca i obejmując funkcję prezydenta zastał po stronie miasta dużo zaniedbań w tym temacie.

- Gdy tylko dowiedziałem się, że w ówczesnej sytuacji prawnej wysypisko może zostać zamknięte, podjąłem ze swoimi pracownikami zdecydowane działania, aby sytuację uporządkować – mówił Mariusz Chrzanowski.

Prezydent przyznał, że sytuacja w sprawie powołania spółki była cały czas dynamiczna, dlatego tego typu spotkania nie można było zorganizować wcześniej. Podkreślał, że wszelkie decyzje w tej sprawie miasto konsultuje z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Zaznaczył też, że bardzo zależy mu na dobrej współpracy z sąsiednimi samorządami.

Reklama

Asystent Prezydenta Kazimierz Gwiazdowski poinformował, że 23 stycznia br. złożone zostały wnioski o pozwolenie zintegrowane, które zostało już wydane, co powoduje, że wysypisko może normalnie funkcjonować. Poinformował także, że wystąpiono też do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z wnioskiem o przesunięcie terminu podpisania aneksu na dofinansowanie ze środków UE realizacji kompostowni tlenowej.

Władzom gmin przedstawiona została również treść aneksu do porozumienia z 2009 roku, dotyczącego współfinansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, regulującego sytuację prawną spółki.

Reklama

Wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin podkreślali, że nie kwestionują konieczności powołania spółki zarządzającej wysypiskiem. Poprosili o przedstawienie na piśmie sprawozdania finansowego systemu gospodarowania odpadami za lata 2013 i 2014, informacji jak wydzielenie spółki wpłynie na koszty zbiórki odpadów oraz jakie plany co do funkcjonowania spółki mają władze Łomży i jaką rolę widzą w tym innych samorządów. Pytali również co ze środkami, które już zaangażowali w projekt, czy będą musieli spółkę dokapitalizować. Poinformowali, że chcą się także zapoznać z aktem założycielskim spółki. Muszą również sprawdzić, czy przed podpisaniem zaproponowanego aneksu powinni uzyskać akceptację swoich rad gmin. Zaproponowali również utworzenie czegoś na kształt rady samorządowej spółki.

Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się 17 lutego. Jednym z jego punktów będzie II etap budowy systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla Miasta Łomża i okolicznych gmin. Spotkanie połączone zostanie z wizytacją Zakładu Gospodarki Odpadami w Czartorii.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości