Reklama

W Zespole szkół Drzewnych i Gimnazjalnych zrobili coś z niczego [FOTO]

23/03/2015 06:55

W piątek 20 marca 2015 r. przeprowadzone zostały nocne warsztaty z recyklingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego", zorganizowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w ramach świętowania 20-lecia istnienia Technikum Ochrony Środowiska. Oprócz organizatorów na zajęciach pojawiło się wielu gości spoza szkoły, zainteresowanych tym nowatorskim tematem.

- Wprowadziliśmy uczestników w tajniki bardzo modnego dzisiaj pojęcia: art-recyclingu – formy recyclingu, w wyniku którego powstają własnoręcznie zrobione produkty o wartości wyższej niż poprzednio. Art-recycling jest nie tylko przyjemnością, przede wszystkim znacznie zmniejsza zużycie surowców do wyrobu artystycznych przedmiotów, jak również ogranicza ilość odpadów - tłumaczy Katarzyna Mieczkowska, nauczyciel ZSDiG w Łomży.

Warsztaty skierowane były do uczniów Technikum Ochrony Środowiska, młodzieży, nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych sztuką art-recyclingu. Mimo zróżnicowania, uczestników łączyły trzy cechy: chęć podjęcia działań zmniejszających produkcję odpadów, chęć zmiany postawy szerokiej grupy odbiorców oraz zamiłowanie do rękodzieła.

Reklama

- Odpady, jakie wybraliśmy, nie pojawiły się na warsztatach przypadkowo – są to odpady najbardziej rozpowszechnione w naszych gospodarstwach. Warsztaty miały na celu wskazanie metod i narzędzi uczestnikom, które pozwolą im zauważyć, że odpady mogą mieć wysoki wymiar estetyczny, że mogą być użyteczne i że w ogóle mają wartość - wyjaśnia nauczycielka.

W tym celu uczestnicy brali udział w następujących modułach:

Technika decoupage"u i witrażowa na butelkach Wiklina papierowa, papier mache z gazet Reprodukcje z odpadów plastikowych – Biżuteria, kwiaty, pojemniczki, ozdoby świąteczne z butelek PET Tworzenie lampionów z metalowych puszek Drugie życie starych ubrań (szycie toreb, etui na telefon) Dekoracje świąteczne z filcu, sztuka zdobienia jaj.

Uczniowie, prócz wiedzy ekologicznej, wykazali się umiejętnością organizacyjną i pracą zespołową podczas przygotowywania warsztatów oraz świetnymi pomysłami w trakcie ich trwania:

Reklama
pokaz mody ekologicznej, przygotowanie przekąsek (gofrów, popcornu, sałatki oraz kanapek z własnoręcznie ubijanym masłem) zapewnienie dobrej muzyki i świetnego klimatu.

- Warsztaty przerosły nasze oczekiwania. Tworzenie ozdób z „niczego" bardzo pobudziło kreatywność uczestników i poprawiło samopoczucie – przecież własnoręcznie ograniczyli ilość odpadów. Powstały piękne bibeloty, które jakością i wyglądem nie odbiegają od tych kupionych w sklepie. Uczestnicy uświadomili sobie jak niebezpieczny jest nadmierny konsumpcjonizm zarówno społecznie, ekologicznie, jak i w rozwoju intelektualnym - zapewnia Katarzyna Mieczkowska. - Mamy nadzieję, że idea art–recyclingu przypadła uczestnikom do gustu i dzięki nim poszerzy szybko swój zasięg w środowisku lokalnym - dodaje.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości