Reklama

Ważny awans dla generała z Jedwabnego! Jest decyzja Prezydenta RP

02/05/2026 11:32

Pochodzący z powiatu łomżyńskiego generał Dariusz Lewandowski objął dowodzenie 18. Dywizją Zmechanizowaną w Siedlcach w styczniu br. To jednak nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ już dzisiaj - 2 maja odbierze on z rąk Prezydenta RP Karola Nawrockiego akt mianowania na kolejny, wyższy stopień wojskowy.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przekazał obowiązki dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka 15 stycznia 2026 r. Na czele tej prestiżowej formacji, zwanej potocznie "Żelazną Dywizją", stanął wówczas pochodzący z Jedwabnego gen. bryg. Dariusz Lewandowski. Zastąpił on na tym stanowisku gen. dyw. Arkadiusza Szkutnika, który po blisko 40 latach służby wojskowej odszedł na emeryturę.

Jak wynika z najświeższych informacji opublikowanych na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydent RP Karol Nawrocki, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował gen. bryg. Dariusza Lewandowskiego na wyższy stopień – generała dywizji. Uroczyste wręczenie nominacji zaplanowano na dzisiaj - 2 maja, na godz. 12.00. Odbędzie się ono na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Reklama

Warto przypomnieć, że Dariusz Stanisław Lewandowski urodził się 25 sierpnia 1968 r. w Jedwabnem. Zanim objął najwyższe stanowisko w 18. Dywizji Zmechanizowanej, od jesieni 2022 roku sprawował w niej funkcję zastępcy dowódcy. Jego kariera w mundurze rozpoczęła się wraz z ukończeniem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu w 1990 roku. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie pierwsze kroki w zawodowej służbie stawiał jako dowódca plutonu i kompanii w Giżycku.

Generał bryg. Lewandowski w latach 2002–2014 pracował w Sztabie Generalnym WP oraz Dowództwie Operacyjnym RSZ, gdzie odpowiadał m.in. za planowanie zagranicznych misji Polskich Kontyngentów Wojskowych. Później dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Reklama

Ogromnym wyróżnieniem w jego karierze był rok 2020, w którym dowodził elitarną brygadą Sił Bardzo Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), znaną szerzej jako szpica NATO. Swoją pierwszą nominację generalską - na generała brygady odebrał w 2019 roku po zakończeniu manewrów Dragon-19.

Przez 35 lat wzorowej służby generał z Jedwabnego zapracował na szereg zaszczytów. Uhonorowano go m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem „Pro Patria”, a także Buzdyganem Honorowym.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/05/2026 19:14
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości