Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza wszystkich miłośników sztuki na wernisaż wystawy poplenerowej pn. Oblicza Natury, który odbędzie się już 20 października, rozpoczynając się o godzinie 10:30 w Galerii Bonar w MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3. Wystawa będzie czynna do 1 grudnia br.
Przez całe stulecia natura w swoich rozmaitych odsłonach stanowiła główne źródło inspiracji licznych pokoleń artystów. Nie istnieje lepsza nauczycielka harmonii, porządku, proporcji, ale też różnorodności i kontrastów. Jak rozmaite bywają oblicza natury, tak zróżnicowane prace powstały podczas letnich warsztatów organizowanych przez MDK-DŚT w Łomży w ramach Café Kultura. Kilkunastu uczestników pod okiem instruktorów przez tydzień eksplorowało zielone tereny miasta, starając się poznać i twórczo przedstawić łomżyńskie „okoliczności przyrody”.
Było to niełatwe zadanie, zważywszy na to, jak bogaty i różnorodny jest świat roślin w środku sierpnia. Powstałe prace ilustrują jedynie wybrane obszary natury, to pewien wycinek tego, co można zobaczyć i doświadczyć w pełni sezonu. To również dowód na fakt, że miejski krajobraz może harmonijnie wpisać się w otaczające środowisko.
W pierwszej kolejności, podczas plenerowego spaceru przez łomżyńskie bulwary i kamienne schodki uczestnicy sportretowali Narew. Na wykonanych szkicach i rysunkach uchwycili ją zarówno z bliska, pochylając się nad urodą koryta rzeki, rosnących wokół roślin, życiem toczącym się pod powierzchnią wody, jak i w szerszym ujęciu. Kolejne, tym razem malarskie prace przedstawiają widzianą z góry okolicę Doliny Narwi, piątnickie wzgórza i rozlewiska będące domem niezliczonych gatunków zwierząt, roślin i owadów.
Tytułowym obliczom natury przyjrzano się zarówno w ogólnej perspektywie, jak i pochylając się nad tym, co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Powstały monumentalne, wielokolorowe rzeźby owadów i drobnych zwierząt. Szczególną uwagą, objęty został świat roślin, gdyż uwieczniono go w efemerycznych kompozycjach z zasuszonych liści, źdźbeł i kwiatów, monotypiach wykorzystujących strukturę ich budowy, czy wreszcie w odlewach gipsowych, w których udało się zatrzymać delikatną i ulotną architekturę gałązek i pędów.
Ukłonem w stronę klasycznej sztuki, która zawsze z pietyzmem odnosiła się do natury, było wykonanie obrazów inspirowanych tradycyjnym malarstwem japońskim. Syntetyczne, czarno-białe kompozycje doskonale oddały eleganckie piękno i majestat przyrody.
Uczestnikami warsztatów byli: Berdzik Adam, Budowicz Natalia, Chojnowska Aniela, Domitrz Stanisław, Dzbeńska Barbara, Foeller Alicja, Kisielewska Barbara, Kornafel Zofia, Kruszewski Adam, Kruszewski Piotr, Łuba Pola Liwia, Olszewska Dominika, Pawelec Anita, Sobocińska Michalina, Wykowska Anastazja, Wykowska Pola, Zajkowska Olga, Zgiet Kinga.