Reklama

Weź odblaski i „Zabłyśnij w Łomży”!

10/03/2021 09:28

Przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji w Łomży odbył się briefing prasowy inaugurujący akcję promującą noszenie odblasków pn. „Zabłyśnij w Łomży”. Udział w nim wzięli prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: komendant Miejski Policji insp. Krzysztof Woźniewski i komendant Straży Miejskiej Paweł Żebrowski.

Edukację w zakresie bezpieczeństwa pieszych miasto Łomża prowadzi od wielu lat, przekazując odblaskowe opaski najmłodszym, czy seniorom.

- Dzisiaj, ze względu na pandemię, mamy ograniczoną liczbę sposobów przekazywania odblasków mieszkańcom Łomży, chociażby na eventach, które miały miejsce w latach poprzednich, stąd pomysł, aby "odblaskowa" akcja przybrała nieco inną  formę - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Jako miasto, zakupiliśmy 6 tysięcy święcących opasek, które będziemy rozdawać do końca marca. Jednak w przypadku dużego zainteresowania i pozytywnego odbioru akcja zostanie wydłużona, bądź powtórzona w okresie jesienno-zimowym - zapewnia prezydent.

Reklama

Świecące opaski przygotowane w ramach akcji Zabłyśnij w Łomży” można odebrać w dwóch miejscach: obok Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Wojska Polskiego oraz  Biura Straży Miejskiej przy ulicy Sikorskiego. Ustawione zostały tam specjalne znaki, na których regularnie umieszczane będą odblaski. Każdy mieszkaniec, w dowolnej chwili może przyjść i je wziąć. Znaki umiejscowione są na świeżym powietrzu, więc można je odebrać bez kontaktu z innymi osobami.

- Jak już wiemy obecnie prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez osoby piesze poruszające się po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Jednakże analizując statystyki zaistniałych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych policja łomżyńska widzi potrzebę, aby taka idea była rozszerzona również na obszar zabudowany- mówi komendant Miejski Policji w Łomży Krzysztof Woźniewski i przytacza statystyki: W 2020 roku na drogach powiatu łomżyńskiego zaistniało 9 wypadków z udziałem pieszych z czego 8 na terenie miasta Łomża. 2019 rok to  9 wypadków (5 na terenie Łomży), 2018 rok - 13 wypadków (5 na terenie Łomży). Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć, gdyby  pieszy był bardziej widoczny- mówi komendant.

Reklama

W akcję „Zabłyśnij w  Łomży” włączyła się także Straż Miejska.

- Zauważamy potrzebę, aby osoby piesze poruszające się po zmierzchu, także po mieście były wyposażone w elementy odblaskowe. Przed Strażą Miejską pojawił się "odblaskowy znak", na którym znajdują się elementy odblaskowe gotowe do odebrania przez osoby, którym leży na sercu troska o własne bezpieczeństwo. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tego udogodnienia – mówi komendant Straży Miejskiej w Łomży Paweł Żebrowski.    

Odblaski to nie jedyne działania miasta w zakresie bezpieczeństwa pieszych. W Łomży sukcesywnie doświetlane są też najbardziej niebezpieczne przejścia, a  na ruchliwych ulicach (Aleja Legionów, Piłsudskiego) pojawiły się też charakterystyczne pasy na przejściach dla pieszych, które mają zwiększać czujność kierowców.

Reklama

tekst i foto: Sylwia Marciniak, UM

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości