W marcu waloryzacja świadczeń emerytalnych, w kwietniu 13. emerytura, jesienią 14. emerytura - taki harmonogram dla emerytów i rencistów przedstawił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.
W piątek (11.02) premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej, zapowiedział, że w tym roku emeryci i renciści otrzymają więcej pieniędzy.
- To nasze mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie poświęcali wszystko w trudnych czasach powojennych i później pereelowskich i pierwszych latach transformacji - dlatego nasza troska o seniorów jest dla naszego rządu najwyższym priorytetem - podkreślił szef rządu. - Pandemia, kryzys energetyczny i inflacja to wyzwania, które najmocniej uderzyły w seniorów, w naszych emerytów i rencistów. Dlatego w tym roku emeryci otrzymają jeszcze większe wsparcie - dodał.
Reklama
Od 1 marca świadczenia emerytalne mają wzrosnąć o 7%. Zgodnie z wyliczeniami rządu, w 2022 roku do emerytów i rencistów trafi o 18,4 mld zł więcej w ramach waloryzacji rent i emerytur.
Z kolei w kwietniu wypłacana będzie 13. emerytura. Mateusz Morawiecki potwierdził także doniesienia dotyczące 14. emerytury. Ona także ma być wypłacona w tym roku, jesienią, na podobnych zasadach jak w 2021 r. Seniorzy z niskimi emeryturami mogą również ubiegać się o dodatek osłonowy.
Fot. KPRM