Reklama

Wózek zamiast nóg? To nie koniec świata! [FOTO]

03/04/2015 11:24

Wielcy przegrani czy wielcy zwycięzcy? Ludzie, których życie legło w gruzach, a może ci, którzy odnaleźli jego sens na nowo? Choć część swoich marzeń musieli zaliczyć w poczet fantazji, nie poddali się. Nie zamknęli się w czterech ścianach. Grają dalej. W tę grę zwaną życiem - tańczą, recytują, organizują happeningi. W tym tygodniu zorganizowali "Budzenie wiosny" w łomżyńskich autobusach. Są aktywni, a swoją pasją zarażają innych. Bo wiedzą - w tej grze masz tylko jedno życie. Niezależnie czy masz sprawne nogi, czy zamiast nich - balkonik lub wózek.

Jak się okazuje konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy balkonika nie jest przeszkodą, by jeździć autobusem, czy nawet włączyć się do akcji budzenia wiosny w komunikacji miejskiej! W tym tygodniu Stowarzyszenie Osób Pozytywnie Naznaczonych "Ja i Ty" i Klub "Carpe Diem" postanowiło wprowadzić pasażerów łomżyńskiej komunikacji w wiosenny nastrój. Przy akompaniamencie muzyki Jana Suchodoły rozdawali pasażerom sadzonki młodych roślin.    - Pasażerowie "dziesiątki" byli nieco zaskoczeni - wspomina Katarzyna Kuklińska, prezes Stowarzyszenia "Ja i Ty" - Wzbraniali się przed przyjmowaniem nawet tak drobnych upominków jak sadzonki kwiatów. Po chwili jednak w pogodnych nastrojach dołączyli do wspólnej zabawy - dodaje Pani Katarzyna.   Wózek czy balkonik nie są także przeszkodą, by zwiedzać, podróżować czy nawet ...tańczyć! Przy wsparciu takich instytucji jak starostwo powiatowe oraz Regionalny Ośrodek Kultury, członkowie stowarzyszenia uczestniczą w projekcie "Tacy sami". Dzięki temu mogą uczyć się tańczyć. Kilka razy w tygodniu w ROK-u odbywają się próby taneczne pod okiem choreografki Justyny Wawrzyniak.   Obecnie przygotowują się do międzynarodowego turnieju tańca we Francji -  MODE-H (czyt. modaż). Co roku impreza odbywa się pod innym hasłem - np. "Gorączka sobotniej nocy", czy jak w tym roku - "country".  Poprzednio zespół prezentował układ w parach. Tym razem grupa chce wystąpić jako formacja - oddzielnie panie, osobno panowie.   Choć część z nich porusza się na wózkach, nie tylko nie przeszkadza im to w tańcu. Mało tego - pozwala wykonywać figury niedostępne tym, którzy poruszają się o własnych nogach. Pośród kolorowych świateł na scenie w oryginalnej stylizacji, tancerze robi duże wrażenie.   - Taki wyjazd to duże wyzwanie - wyjaśnia Krzysztof Blusiewicz, poruszający się na wózku członek stowarzyszenia - Zaledwie kilkuminutowy pokaz wymaga miesięcy przygotowań.   - To było dość intensywne pięć dni - opowiada prezeska Stowarzyszenia "Ja i Ty" - Co nie znaczy, że zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Udało nam się zobaczyć zamki nad Loarą. Osobiście uwielbiam podróżować. Wielokrotnie byłam w górach oraz nad polskim morzem. A nawet NA morzu. Nie, nie był to jednak prom, a zwyczajny ...kuter rybacki. Doskonale to pamiętam - stałam na pokrywie silnika! - śmieje się Pani Katarzyna.   Widać, jeżeli się czegoś bardzo chce - to można. Czasem dla realizowania swoich pasji warto zdobyć się na trochę wysiłku. Choć mało osób zdaje sobie sprawę, że takie niekomfortowe sytuacje mają także miejsce na co dzień. Chociażby, gdy ktoś oferuje podwiezienie. Wtedy zazwyczaj pada pytanie: jaki masz samochód?   - Bynajmniej nie pytam tu o markę - wybucha śmiechem Pani Katarzyna, która porusza się przy pomocy balkonika - Wbrew pozorom nie musi to być duże auto. Mowa raczej o gabarytach. Z powodzeniem mój chodzik mieści się w takim aucie, jak tico. Jednak przy pakowaniu sprzętu do bagażnika PKS-u już jest problem.   Jednak nie chodzi o to, by skupiać się na barierach i mnożyć problemy. Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych "Ja i Ty", które działa od 2012 r. próbuje te przeszkody eliminować. Licząca 27 osób organizacja organizuje wernisaże, wieczory poetyckie. Współtworzy takie wydarzenia jak Europejski Festiwal Filmowy "Integracja" czy Festiwal Sztuk Wszelakich. Ponadto stow. "Ja i Ty" pokazuje, że często niepełnosprawni są dużo bardziej aktywni niż ci, którzy swój wolny czas spędzają np. przed telewizorem. Jak sami o sobie mówią - choć nie są idealni - są aktywni, działają - są "widzialni".   DR
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości