Ministerstwo zdrowia rozstrzygnęło kolejne konkursy ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na inwestycje mające poprawić jakość i dostępność leczenia pacjentów. 5,2 mld zł trafi do szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na nowoczesny sprzęt diagnostyczny, infrastrukturę, modernizację pomieszczeń przeznaczonych dla pacjentów i ich rodzin oraz personelu. 307 mln zł z tej ogromnej puli zostanie przekazanych na rozwój i modernizację infrastruktury medycznej w naszym województwie. Wsparciem objęty zostanie m.in. szpital w Łomży.
Rekordowa kwota, gdyż aż 5,2 mld zł trafi do 102 szpitali z Krajowej Sieci Onkologicznej w całej Polsce. Będzie to największa jednorazowa alokacja, jaka kiedykolwiek została skierowana do szpitali w naszym kraju.
Środki uzyskane przez Specjalistyczne Ośrodki Leczenie Onkologicznego (SOLO) przeznaczone będą na budowę, rozbudowę, modernizację i doposażenie. Poprawi to w istotny sposób potencjał tych szpitali, zwiększając jakość leczenia chirurgicznego nowotworów. Dodatkowo, inwestycje umożliwią zakup urządzeń do precyzyjnej radioterapii oraz chirurgii, co pozwoli na bardziej celowane i mniej inwazyjne interwencje. Modernizacja infrastruktury i wyposażenia oddziałów chemoterapii pomoże poprawić skuteczność chemioterapii, redukując jednocześnie działania niepożądane, co bezpośrednio wpływa na efektywność i skuteczność leczenia pacjentów oraz komfort pacjenta w trakcie leczenia choroby nowotworowej.
W województwie podlaskim wsparciem objęte zostaną:
Wartość projektu łomżyńskiego szpitala to ponad 51 mln zł. Z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności placówka ma otrzymać prawie 46 mln zł. Umowa na dofinansowanie ma zostać już wkrótce podpisana.