Rząd obiecał, że nie zostawi gmin, miast i powiatów samych z wydatkami, które pojawiły się w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Rozdysponowanych zostało ponad 200 mln zł. Łomża do tej pory dostała łącznie ponad 500 tys. zł.
Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że samorządom wypłacono ponad 200 mln zł na rzecz pomocy uchodźcom. Mowa o pierwszej puli środków z tzw. funduszu pomocy. Do gmin trafiły także komputery.
Sprawdziliśmy, czy pomoc finansowa i materialna dotarła również do naszego miasta.
Jak udało nam się ustalić, Łomża otrzymała dotychczas blisko 400 tys. zł jako refundację zakwaterowania i wyżywienia dla ośrodków, z którymi podpisana została umowa na przyjęcie uchodźców oraz ponad 120 tys. zł na jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy.
- Ponadto Wojewoda Podlaski użyczył Miastu Łomża 100 zestawów łóżkowych: łóżka, koce, pościel jednorazowego użytku - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Warto jeszcze dodać, że z Centralnego Ośrodka Informatyki KPRM otrzymaliśmy skaner, drukarkę i skaner odcisków palców - dopowiada.
Łomża czeka jeszcze na środki związane z wypłatą świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przez osoby prywatne oraz dodatkowe środki związane z nadawaniem numerów PESEL uchodźcom.