Reklama

Jubileusz 600-lecia parafii w Dobrzyjałowie – msza, procesja i odpust

07/05/2025 11:33
MAJ11

Dobrzyjałowo godz: 12:00

600-lecie swojego istnienia będzie w najbliższą niedzielę świętować parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Mszę świętą z tej okazji celebrować będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Już w najbliższą niedzielę Dobrzyjałowo w gminie Piątnica będzie gospodarzem niezwykłego wydarzenia. Swoje 600 urodziny obchodzić będzie parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Z tej okazji przez cały obecny tydzień trwają w kościele misje parafialne, które mają przygotować wiernych do odpowiedniego obchodzenia jubileuszu.

- Do jubileuszu parafia przygotowała się poprzez gruntowny remont kościoła, a także odbyliśmy misje parafialne przygotowujące nas duchowo do tego wydarzenia- powiedział proboszcz parafii ks. Jan Soliwoda.

Reklama

W latach 2018-2025 kościół w Dobrzyjałowie przeszedł gruntowny remont. Wymieniono poszycie dachu, wyremontowano nawę główną i strop. Renowacji został poddany zabytkowy ołtarz znajdujący się w świątyni. Odnowiono również zewnętrzną elewację kościoła.

Swoją obecność na uroczystościach zapowiedział biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który będzie przewodniczył mszy świętej. Podczas niej odbędzie się procesja, a także zostanie odsłonięta tabliczka upamiętniające misje parafialne, które obecnie odbywają się w kościele.

Reklama

Po mszy na parafian i gości czeka odpust św. Stanisława Biskupa i Męczennika, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla osób w każdym wieku. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy, a starsi będą mogli spróbować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczną się w najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 w parafii. pw. sw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzyjałowie.  

Parafia została erygowana w 1425 roku przez biskupa Stanisława herbu Trzaska. Po kolejnych dwóch kościołach drewnianych w latach 1856- 1860 został wybudowany obecny murowany kościół pod patronatem św. Stanisława BM. Pobłogosławiony został w 1860 roku. W latach 1915-1924 kościół został odbudowany ze zniszczeń wojennych po I Wojnie Światowej. Natomiast w latach 1992-1994 został powiększony o nawy boczne i przygotowany do konsekracji staraniem proboszcza ks. Franciszka Grabowicza.  Obecnie od 2018 roku proboszczem parafii jest ks. Jan Soliwoda.   

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/05/2025 12:24
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości