Dziś w niedzielne popołudnie, w drozdowskim muzeum została otwarta dla zwiedzających nowa ekspozycja historyczna „Z dziejów ziemiaństwa łomżyńskiego”. Mówi o świecie dawnych dworów ziemi łomżyńskiej oraz ich właścicielach. Niestety, świecie nieistniejącym, zniszczonym podczas II wojny światowej i na skutek powojennych działań komunistów, o czym mówił podczas wydarzenia Marcin Schirmer (historyk, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, potomek ziemian – właścicieli majątku w Jeziorku, dotkniętych takimi prześladowaniami) w wykładzie „Dziedzictwo ziemiaństwa łomżyńskiego 82 lata po ogłoszeniu Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej”.
Jak zaznaczył, w okresie II Rzeczypospolitej na ziemi łomżyńskiej istniało 50 (mniejszych lub większych) dworów i majątków, z których do naszych czasów dotrwało kilka, ocalałych dlatego, że lokowano w nich obiekty użyteczności publicznej (szkołę, muzeum, dom kultury, posterunek policji).
Ekspozycja składa się z pamiątek, zdjęć, broni, mebli, oryginalnych wydań książek, map i grafik, które przypominają ziemian z ziemi łomżyńskiej: przemysłowców, naukowców, społeczników, filantropów, żołnierzy, twórców kultury; z takich rodzin jak m.in. Wagowie, Jabłońscy, Kisielniccy, Szymerowie, Lasoccy czy Milbergowie. Na obszernej mapie można zobaczyć lokalizację dawnych dworów i majątków (to chociażby Dzierzba, Pniewo, Krzewo, Kisielnica, Korzeniste, Stawiski, Jeziorko i wiele innych).
Wystawa została przygotowana przez wspomnianego Marcina Schirmera (scenariusz i konsultacje) oraz opowiadającego dziś o wystawie Marcina Rydzewskiego z muzeum w Drozdowie (scenariusz i realizacja). Projekty graficzne opracowała Anita Krasucka.
Dopełnieniem spotkania w Drozdowie i zarazem pogłębieniem tematyki wystawy jest książka, której wznowienie, wydane przez muzeum, było dziś przedstawione uczestnikom - "Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży" Marcina Schirmera. Autor scharakteryzował w niej poszczególne założenia dworskie wzbogacając opisy o interesujące mapy, ryciny i zdjęcia.
Spotkanie rozpoczęła Msza święta w kościele parafialnym w Drozdowie sprawowana przez proboszcza księdza kanonika Aleksandra Suchockiego w intencji ziemian łomżyńskich.