Reklama

Duchowni muszą podpisać deklarację! Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej

17/06/2020 12:58

1 lipca mają wejść w życie wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej, tj. Archidiecezji Białostockiej, Diecezji Drohiczyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej. - Warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji - przekazuje w komunikacie biskup Tadeusz Bronakowski.

- Działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą. Metropolitalny Zespół ds. Prewencji opracował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w całej Metropolii Białostockiej, w tym Diecezji Łomżyńskiej. Przygotowane Wytyczne przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezjalnych, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują jakąkolwiek posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych. Dlatego też wszyscy zaangażowani w tę posługę, w tym również wychowawcy, wykładowcy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zobowiązani są do zapoznania się z Wytycznymi oraz do pisemnego poświadczenia stosowania ich w misji duszpasterskiej oraz życiu osobistym. Warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji - przekzuje biskup Tadeusz Bronakowski.

Treść wytycznych i deklaracja mają niebawem ujrzeć światło dzienne. Deklaracja powinna być podpisana " przez wszystkich zaangażowanych w posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, tj. przez biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, seminarzystów, katechetów, wychowawców i nauczycieli przedszkoli i szkół katolickich, innych kościelnych placówek oświatowo-wychowawczych, animatorów, wolontariuszy, praktykantów, stażystów itd."

Reklama

Dziekani poszczególnych dekanatów zobowiązani są do zgromadzenia podpisanych Deklaracji od wszystkich kapłanów posługujących na terenie dekanatu, a następnie przekazanie ich do kancelarii kurii; Kapłani pracujący w instytucjach centralnych, czy zamieszkujący w prywatnych mieszkaniach, podpisane Deklaracje składają w kancelarii kurii; Kapłani zamieszkujący w Domu Wspólnoty Kapłańskiej Deklaracje przekazują dyrektorowi domu; Seminarzyści Deklaracje przekazują rektorowi; Osoby konsekrowane Deklaracje przekazują swoim przełożonym, a przełożeni dostarczają je do kancelarii kurii; Osoby świeckie Deklaracje przekazują odpowiedzialnym za dane miejsce pełnienia posługi (katecheci – za pośrednictwem proboszcza do Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego, animatorzy i inni posługujący w parafii - proboszczowi, pracownicy Caritas - dyrektorowi, pracownicy placówek oświatowo-wychowawczych, przedszkoli i szkół katolickich - dyrektorom, pracownicy stowarzyszeń i fundacji - prezesom…) - wylicza biskup Bronakowski.

Kościelne podmioty prawne zatrudniające osoby zaangażowane w posługę wobec dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych,  zobowiązane są do przechowywania deklaracji, jako wewnętrznej dokumentacji, według obowiązujących przepisów RODO. Deklaracje kapłanów będą z kolei dołączone do akt personalnych, deklaracje osób konsekrowanych będą przechowywane w aktach poszczególnych wspólnot, natomiast pozostałe deklaracje, odpowiedzialni za poszczególne placówki złożą w archiwach placówek.

Reklama

- Proszę o odpowiedzialne potraktowanie powyższej sprawy i niezwłoczne zgromadzenie podpisanych Deklaracji przez osoby za to odpowiedzialne - informuje biskup.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości