Około 600 osób z Polski, Białorusi, Czech, Irlandii, Litwy oraz Ukrainy zmierzy się ze sobą w trakcie XXII Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Zaplanowano rywalizację w takich dyscyplinach sportowych jak m.in.: siatkówka, koszykówka, tenis stołowy, zapasy, szachy czy pływanie.
W poniedziałek (27.06) w Łomży rozpoczęły się XXII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Do miasta przyjechało około 600 osób z Polski, Białorusi, Czech, Irlandii, Litwy oraz Ukrainy.
- Chcemy, żeby sport był tą dziedziną, tym obszarem, który również możliwie szeroko włącza ludzi młodych. Tak, jak tu, dziś w Łomży, tak, jak na wielu naszych imprezach, ludzi, którzy mają wspólny mianownik, jakim jest polskość i wspólny mianownik, jakim jest zamiłowanie do sportu. Staramy się dawać im dobre warunki - mówił podczas otwarcia Igrzysk Polonijnych Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. - Impreza, która dzisiaj jest, impreza w Łomży jest imprezą z tradycjami, imprezą znaczącą, imprezą bardzo ważną. Przede wszystkim dlatego, że dotyczy ludzi młodych - dodawał.
Reklama
Na inauguracji wydarzenia pojawiło się wielu oficjałów, w tym - jako patron honorowy - prezydent Łomży.
- Cieszymy się z tego, że przez najbliższe dni będziecie w naszej Łomży, będziecie poznawać mieszkańców - swoich rówieśników i również będziecie rywalizować na niwie sportowej - tymi słowami zwrócił się Mariusz Chrzanowski do uczestników igrzysk.
W trakcie otwarcia igrzysk polonijnych wręczone zostały medale 30-lecia “Wspólnoty Polskiej”. Odebrało je kilkanaście osób.
HARMONOGRAM ROZGRYWEK
poniedziałek 27.06
- godz. 15:00 - piłka nożna - boisko treningowe przy Stadionie Miejskim
- godz. 15:00 - koszykówka dziewcząt - sala ZSTiO nr 4
- godz. 15:30 - siatkówka - sala III LO
- godz. 18:00 - Msza św. dla uczestników Igrzysk w Katedrze Łomżyńskiej
wtorek 28.06
- godz. 9:30 - tenis stołowy - sala sportowa ZSEiO nr 6
- godz. 10:00 - lekkoatletyka - Stadion Miejski
- godz. 10:00 - tenis ziemny - korty przy stadionie
- godz. 10:00 - piłka nożna - boisko treningowe przy Stadionie Miejskim
- godz. 10:00 - koszykówka - sala SP 10
- godz. 11:00 - koszykówka dziewcząt - sala ZSTiO nr 4
środa 29.06
- godz. 9:00 - szachy - Hala Sportowa SP 9
- godz. 9:30 - pływanie - Pływalnia nr 1
- godz. 10:00 - koszykówka - sala SP 10
- godz. 12:00 - zapasy - SP 1
- godz. 10:00 - tenis stołowy
- godz.11:00 - koszykówka dziewcząt - sala ZSTiO nr 4
czwartek 30.06
- godz. 9:00 - koszykówka dziewcząt - finały
- godz. 12:00 Uroczyste zakończenie - muszla koncertowa przy ul. Zjazd
- godz. 16:00 Koncert Polonijny w wykonaniu zespołów z zagranicy: "Wołyńskie słowiki" z Łucka, "Polanie znad Dniepru", zespół Energia z Wilna i dzieci z Polskiej Szkoły SEN z Irlandii.
Rywalizacja sportowa potrwa do 30 czerwca.