Od 1 stycznia miasto Łomża przejmie zarządzanie dworcem autobusowym. Stanie się tak dlatego, że dotychczasowy zarządca, jakim jest PKS, w grudniu ub. roku wypowiedział umowę tłumacząc to zbyt wysokimi kosztami utrzymania obiektu. Teraz te koszty spadną na miasto. Czy przychody przynajmniej je zrównoważą?
Jak tłumaczył w grudniu 2014 roku prezes PKS Grzegorz Rytelewski, spółka musi dokładać około 30 tys. złotych miesięcznie do utrzymania dworca w Łomży. Dzieje się tak dlatego, że inni przewoźnicy obsługujący trasy wiodące przez nasze miasto nie chcieli korzystać z dworca za cenę proponowana przez PKS czyli 8 zł za wjazd. W przypadku, gdy dworcem zarządza samorząd cena jest określona przepisami i wynosi tylko 1 zł. Trudno więc dziwić się prywatnym przewoźnikom, że chcą oszczędzać. Tym bardziej, że za korzystanie z przystanków MPK na terenie miasta nie ponoszą żadnych kosztów. Jak bowiem poinformował nas Grzegorz Daniluk z Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Łomży, z przystanków MPK korzysta obecnie szesnastu przewoźników z regionu, ale również i z kraju m.in. z Warszawy, Olsztyna, czy Tychów i miasto nie osiąga żadnych przychodów z tego tytułu. Można więc przypuszczać, że gdyby nie zgoda miasta na bezpłatne korzystanie z przystanków MPK, przynajmniej część z nich zdecydowałaby zajeżdżać na dworzec, co byłoby również z korzyścią dla podróżnych.
Obecnie z dworca w Łomży korzysta dwóch przewoźników. Jest to zarządzający obiektem PKS oraz olsztyńska firma Faster. Razem z pozostałą szesnastką będzie to więc 18 podmiotów, które potencjalnie przyniosą dochód miastu po przejęciu dworca od stycznia. O ile będą chciały z dworca korzystać.
- Miasto będzie dążyło do tego aby wszyscy przewoźnicy zaczęli korzystać z dworca jak najszybciej w trosce o bezpieczeństwo i wygodę pasażerów. Przewoźnicy są zainteresowani korzystaniem z dworca, ale na innych warunkach niż te, które były oferowane przez PKS. Z rozmów z nimi wynika, że chętnie wrócą na dworzec - odpowiada na nasze pytanie Grzegorz Daniluk.
Przejęcie przez miasto dworca nie oznacza jednak natychmiastowej poprawy warunków dla podróżnych. Miasto bowiem nie ma zamiaru rozpoczynać budowy nowej poczekalni w miejsce obecnie pełniącego tę funkcję kontenera.
- Planowana jest przebudowa dworca w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego lub w przypadku niepowodzenia, samodzielnie przez miasto. Przewidujemy, że rozpoczęcie prac nastąpi w przeciągu najbliższych 2 lat. W tej sytuacji, inwestowanie w budowę poczekalni, która przy przebudowie musiałaby być rozebrana, nie jest uzasadnione. Tymczasowo na poczekalnię zostanie przeznaczony jeden z istniejących pawilonów dworcowych - tłumaczy Daniluk.
Idea PPP to autorski projekt byłego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, który mówił o nim w kontekście terenów zajmowanych przez dworzec jeszcze w kampanii wyborczej w 2010 roku. Przez cztery lata swoich rządów nie zdążył jednak pomysłu zrealizować i pozostawił rozpoczęte negocjacje swojemu następcy. Jak się okazuje, przez dziewięć miesięcy tego roku sprawa ani drgnęła z miejsca.
- W roku 2015 r. z uwagi na złożony i trudny charakter postępowania, dotychczasowe ustalenia, jak również oryginalna dokumentacja została przekazana Kancelarii Prawniczej do analizy. W wyniku analizy ustalono, że żeby najlepiej rozpoznać zagadnienie, a w przyszłości prawidłowo zabezpieczyć interes miasta, konieczne będą dodatkowe analizy oraz uzyskanie stanowiska Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Wymagane analizy zostały zlecone oraz zostało wystosowane pismo z zapytaniem do prezesa UZP, na które oczekujemy odpowiedzi - wyjaśnia pracownik ratusza dodając przy tym, że na chwilę obecną miasto nie rozważa wycofania się z projektu PPP.
Po przejęciu przez miasto zarządzania dworcem ma się tym zająć z ramienia ratusza jeden urzędnik, który będzie nadzorował i zlecał prace do wykonania przez MPGKiM. W tym celu zostanie zatrudniona specjalnie jedna osoba, a prezydent Łomży ogłosił już konkurs na to stanowisko. Osoba na nim zatrudniona zajmie stanowisko inspektora w Biurze Strefy Ograniczonego Postoju. Do jego zadań należeć będzie nadzór nad działalnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w zakresie organizacji funkcjonowania dworca autobusowego, prowadzenie spraw związanych z zawieraniem umów na korzystanie z dworca i jego obiektów przez przewoźników, najemców i inne podmioty oraz rozliczanie kosztów funkcjonowania dworca.