Do wiosny zostało mniej niż dwa miesiące. To ostatni dzwonek, by rozpocząć trening i pozbyć się zbędnych kilogramów. Sposobów na odchudzanie jest wiele - od rozmaitych diet przez różne rodzaje aerobiku po kursy karate. Jedno jest pewne: cudów nie ma, co więcej - na odchudzających się czeka także mnóstwo zagrożeń. Należy pamiętać, że dążenie do utrzymanie idealnej i atrakcyjnej sylwetki to także dobry biznes.
- Gdzie nie spojrzysz, łypią na Ciebie dziewczyny obrobione programem komputerowym, fachowo opracowane, z idealnie wygładzoną skórą i odpowiednio szczupłymi biodrami. Bez żadnych zmarszczek, fałd i krostek. Jednym słowem śliczne - pisze w swojej książce Mateusz Grzesiak, autor współczesnej biblii kobiet "Alphafemale" - Jednak nie zapominajmy, że wyglądają tak tylko na okładkach - dodaje autor.
- W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że aby poczuć się dobrze we własnym ciele nie potrzebuję żadnej diety - opowiada Paula, była bulimiczka, której udało się wypracować sobie własny, racjonalny program żywienia - Z uśmiechem na twarzy mogę powiedzieć, ze mimo przeszkód i złych doświadczeń stworzyłam sobie zdrowe nawyki i pozbyłam się kompleksów.
W długie, ponure zimowe dni szczególnie jesteśmy szczególnie narażeni na przybieranie na wadze. Pogoda nie zachęca do aktywności fizycznej, a najłatwiejszym sposobem na poprawienie nastroju wydaje się sięgnięcie po coś słodkiego. Jednak pamiętajmy, że to, co łatwo i szybko się nagromadziło trudniej jest zrzucić. Jednak do odchudzania warto podejść z głową.
Wśród sposobów na utrzymanie zgrabnej sylwetki furorę robią programy treningowe dostępne np. na płytach. Trenerką, która zapoczątkowała ten trend mobilizując miliony Polek do systematycznej pracy jest Ewa Chodakowska. Jej programy są oparte o zdrowe nawyki - prezentowane przez instruktorkę ćwiczenia należy wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu przez ok. 30 - 40 min.
Najskuteczniejszy i sprawiający najwięcej satysfakcji sposób to połączenie aktywności fizycznej z pasją. Zimą coraz popularniejsze staje się narciarstwo biegowe czy nordic walking, a dla ciepłolubnych - zajęcia na siłowni lub w klubie tańca czy fitness.
Koszt miesięcznego karnetu na łomżyńskich siłowniach waha się pomiędzy 70 - 100 zł. Dużo drożej wyniesie nas się trening indywidualny pod okiem instruktora. Cena takich zajęć to ok. 60 - 70 zł za godzinę, w choć w niektórych siłowniach osobisty trener jest do dyspozycji w godzinach popołudniowych.
Niektóre siłownie mają w swojej ofercie także taniec towarzyski i wprowadzają karnety łączone, które są odpowiednio tańsze niż wejścia na siłownie i kurs tańca osobno. A co ważniejsze, takie zajęcia pokazują, że odchudzanie wcale nie musi być nudne, a utrzymanie prawidłowej wagi wcale nie musi oznaczać katorgi.
Dodatkowo dbałość o formę należy poprzeć zbilansowaną dietą. Decydując się na jedną z nich należy zachować umiar, by nie dopuścić do spadku odporności czy efektu jo-jo. Ponadto, podczas odchudzania warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach: pić dużo wody, jeść co najmniej pięć posiłków dziennie i unikać obfitych kolacji.
Podsumowując, odchudzanie zaczyna się w głowie. Jeśli uzależniamy swoje szczęście od tego jak wyglądamy - będziemy wiecznie niezadowoleni i zawsze znajdzie się coś, co chcielibyśmy poprawić czy zmienić. Dlatego nie warto podążać za wyśrubowanym ideałem piękna lansowanym przez kolorowe czasopisma. Przecież nie to najbardziej liczy się w życiu!