Miejscy włodarze spotkali się dziś z przybyłymi na Dni Łomży zagranicznymi delegacjami z miast partnerskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Pavlikeni z Bułgarii, miejscowości Borysław i Nowogród Wołyński z Ukrainy oraz Rejonu Solecznickiego z Litwy.
Wizyta zagranicznych delegacji to tradycyjny element Dni Łomży. Włodarze mieli możliwość odbycia rozmów na temat dotychczasowej współpracy i przekazać pomysły na przyszłe zadania.
- Na takich spotkaniach możemy wypracować pewne pomysły na przyszłość. Już mamy projekty z delegacjami z Ukrainy, które chcielibyśmy realizować w ramach Narodowego Centrum Kultury. Z miastem Pavlikeni w Bułgarii czy Solecznikami realizujemy w tym roku chociażby projekt międzynarodowy Centra Integracji Społecznej – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Miasto Łomża może być dumne z tego, że na całym świecie mamy samorządy z którymi współpracujemy, z którymi realizujemy projekty.
Reklama
Chęć rozwijania wzajemnej współpracy zadeklarował m.in. Ihor Yavorskyi, mer położonego w zachodniej Ukrainie miasta Borysław.
- Miasto znajduje się na złożach ropy naftowej. Nikt na świecie nie może zobaczyć, jak w środku miasta pracują kiwaki i odbywa się wydobycie nafty. To trwa do tej pory w centrum miasta, w koło bloków, w parku – mówi nam mer Yavorskyi, który liczy na dobrą współpracę z Łomżą. Możliwe, że w przyszłości stworzony zostanie wspólny projekt, który przyczyni się do rozwoju obu miast.
Reklama
W spotkaniu uczestniczyła też Anna Jeswilenie, wicemer rejonu solecznickiego na Litwie.
- Ta współpraca z Łomżą akurat jest tym takim dobrym dorobkiem tej wymiany doświadczeń, które rzeczywiście realizujemy u siebie. Cieszymy się z tej długoletniej współpracy – mówi. – Zrealizowanych było bardzo dużo projektów na płaszczyźnie oświaty, kultury. Dziesiątki tysięcy dzieci wyjechało przez tyle lat na wymianę młodzieży, mieliśmy różne wymiany kulturalne, uczestniczyliśmy we wszystkich projektach organizowanych przez Hankę Gałązkę, Miasto Łomża i z tego się cieszymy.
Reklama
O rozwijaniu współpracy mówił również Emanuli Manolov burmistrz gminy Pavlikeni w północnej Bułgarii.
- Mamy bardzo ciekawe i wyjątkowe dziedziny produkcji. Mamy sadzonki róż, które możemy eksportować do Łomży, mamy produkcję metalową, mamy bardzo duże możliwości turystyczne, a w Łomży macie bardzo dobre piwo, które możemy pić w Pavlikeni - mówił burmistrz Manolov.
W miniony weekend w Łomży gościli także przedstawiciele Kołomyi z Ukrainy, a na jutrzejszych obchodach Dni Miasta spodziewana jest delegacja z Czechowic – Dziedzic.
Więcej w naszym materiale VIDEO