Reklama

Zakończony nabór do przedszkoli

17/04/2014 08:35

Zakończony został nabór dzieci do łomżyńskich przedszkoli. Ratusz poinformował właśnie o jego wynikach i okazuje się, że mimo utworzenia przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej nowego przedszkola "Pinokio", dla kilkudziesięciu maluchów miejsc zabrakło.

Zgodnie z informacją przygotowaną przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży w publicznych szkołach podstawowych i przedszkolach na rok szkolny 2014/2015 przygotowano 1802 miejsca dla przedszkolaków. W naborze elektronicznym przyjętych zostało: 229 sześciolatków urodzonych w II połowie 2008 r. (dzieci urodzone w I połowie 2008 roku objęte są obowiązkiem szkolnym), 553 pięciolatków, 424 czterolatków, 338 trzylatków oraz 119 przedszkolaków młodszych niż 3 lata.

Zabrakło miejsca w przedszkolach wskazanych przez rodziców w naborze elektronicznym dla 58 czterolatków i 53 trzylatków. Pozostały natomiast 62 wolne miejsca w publicznym przedszkolu „Pinokio”. Łącząc zatem te dane nietrudno wyliczyć, że miejsca w przedszkolach brakuje dla 49 dzieci.

Reklama

- Doświadczenie lat ubiegłych pokazuje, że zmiany w naborze następują praktycznie do września i wtedy dopiero będą znane jego ostateczne efekty - czytamy w informacji urzędników.

Przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 18 lipca 2013 r.) nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia miejsc dla dzieci w wieku 5 lat dla odbycia rocznego przygotowanie przedszkolnego. Natomiast dzieci w wieku 3 i 4 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu odpowiednio: 4-letnie od 1 września 2015 r., 3-letnie od 1 września 2017 r. Zapewnienie miejsc w przedszkolach dla poszczególnych grup wiekowych jest więc obowiązkiem samorządu rozłożonym na najbliższe lata.

Reklama

- Samorząd naszego Miasta chciałby osiągnąć ten cel przed wyznaczonymi terminami. W roku szkolnym 2014/2015 zapewniliśmy miejsca dla odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego wszystkim 5 i 6- latkom. Przyjęliśmy do przedszkoli i klas „0” w szkołach podstawowych rekordową liczbę uczniów. W pozostałych grupach wiekowych nie wszystkie 3 i 4-latki objęte zostały opieką przedszkolną.
Od 1 września 2015 r. wszystkie sześciolatki znajdą się w klasach pierwszych w szkołach podstawowych, zwalniając w przedszkolach miejsca dla 3 i 4-latków. W perspektywie 2015 r. możemy jako samorząd spełniać obowiązki ustawowo rozłożone do roku 2017 r. tj. zapewnić miejsca dla wszystkich 3 i 4-latków - informuje Łukasz Czech z Wydziału Organizacji i Obsługi Urzędu Miejskiego w Łomży.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości