Reklama

Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę ws. kontynuowania protestu

23/10/2019 07:00

Zarząd Główny ZNP postanwił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Udział w tzw. proteście włoskim jest indywidualną decyzją nauczyciela lub nauczycielki. Przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie.

– W ankiecie, którą Związek przeprowadził we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Umownie nazwaliśmy tę formę akcji protestacyjnej protestem włoskim. Jest to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Protest w obronie podstawowych praw pracowniczych - informuje Broniarz.

ZNP podkreśla, że nauczycielskie wynagrodzenia są bardzo niskie, a w 2020 roku będą niższe od płacy minimalnej w sytuacji, kiedy nauczyciele wykonują dużo zadań za darmo, chociaż nie należą one do ich obowiązków.

Reklama

– Chodzi nam o pokazanie, jak wiele rzeczy nauczyciele zwyczajowo wykonują, choć nie należą one do ich obowiązków. Chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy nauczycieli – mówił Broniarz, podkreślając, że ważne jest aby wiedzieć, które zadania zlecane przez dyrektora nie należą do obowiązków nauczycieli (np. dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły, czy spisywanie wyposażenia sali lekcyjnej) lub za które nauczyciele mogą domagać się wynagrodzenia (np. nadliczbowe godziny przepracowane w czasie kilkudniowej wycieczki szkolnej).

ZNP podkreśla, że udział w tzw. proteście włoskim jest indywidualną decyzją nauczyciela/nauczycielki. Przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie.

Reklama

– W ramach tego protestu chcemy walczyć o prestiż zawodu, bo nauczyciel ma być odpowiednio wynagradzany, w miejscu pracy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a nie tworzyć sobie to miejsce pracy, wykorzystując własny sprzęt i środki finansowe  – mówił szef ZNP.

Protest włoski ma potrwać do odwołania. ZNP od tygodnia prowadził akcję informacyjną ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Pracowników Oświaty. Była ona skierowana do rodziców uczniów oraz do samych nauczycieli i pracowników oświaty. Informowaliśmy o tym wcześniej: Strajk w szkołach. ZNP rozpoczyna akcję informacyjną

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości