Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Łomży - w środę 21 listopada przedstawiono zarzuty byłemu proboszczowi parafii Grądy-Woniecko. Wobec Adama S. zastosowano m.in. zakaz opuszczania kraju i dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym. Duchowny musi dwa razy miesiącu stawiać się we właściwej dla miejsca pobytu komendzie powiatowej policji.
- Adamowi S., byłemu proboszczowi parafii Grądy-Woniecko, przedstawiono zarzut popełniania przestępstwa z art 200 § 1 KK i art. 200 § 4 KK w zw. z art. 12 KK polegającego na tym, że w bliżej nieokreślonym czasie, w okresie od 2009 roku do 2013 roku w Grądach Woniecko, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, kilkakrotnie doprowadził małoletniego poniżej lat 15 Tomasza R. do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej. Nadto Adamowi S. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 199 §3 KK w zw. z art. 12 KK polegającego na doprowadzeniu małoletniego Tomasza R., do poddania się innym czynnościom seksualnym, za które udzielono korzyści majątkowej. Ponadto Adamowi S. przedstawiono zarzut rozpijania małoletniego, tj. przestępstwa z art. 208 KK. - informuje Prokuratura Okręgowa w Łomży.
Były proboszcz parafii Grądy-Woniecko złożył wyjaśnienia, które będą weryfikowane w trakcie dalszego śledztwa.
Wobec duchownego zastosowano zakaz opuszczania kraju, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz zakazem organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach. Adam S. został zobowiązany do stawiennictwa dwa razy w miesiącu we właściwej dla miejsca pobytu komendzie powiatowej policji.