90 dzieci przystąpiło do pierwszego w tym roku egzaminu na kartę rowerową. To wyjątkowo liczna grupa młodych łomżyniaków. Policjanci przypominają, że karta rowerowa jest niezbędna- bez niej nawet nastolatkom grożą konsekwencje prawne. Rowerzyści mogą zaś zostać zatrzymani i skontrolowani przez policję.
- Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu, na drodze publicznej może poruszać się tylko mając stosowne do tego uprawnienia. W przypadku dzieci powyżej 10. roku życia, ale przed osiągnięciem pełnoletności, właściwym dokumentem jest karta rowerowa, a policjanci mogą rowerzystę zatrzymać i sprawdzić, czy ją posiada- mówi podkom. Anna Mandziuk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
W przypadku braku dokumentu i łamania przepisów o ruchu drogowym, rowerzyści- nawet ci nastoletni- w skrajnych sytuacjach mogą stanąć przed sądem rodziny i nieletnich. Częściej kończy się jednak na pouczeniu przez funkcjonariusza.
Znacznie bezpieczniej jednak kartę uzyskać- wystarczy zdać egzamin teoretyczny ze znajomości przepisów i praktyczny, podczas którego wykażemy się umiejętnością ich stosowania.
Do testu na "pierwsze prawo jazdy" podeszło dziś 90 uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. To pierwszy w tym roku egzamin, terminów testów do końca lata będzie jeszcze kilka.
Egzamin na kartę rowerową po raz pierwszy odbył się w miasteczku ruchu drogowego na skate parku przy ul. Ks. Anny. Obiekt został dziś oficjalnie otwarty- blisko rok po wybudowaniu. Budowa miasteczka, w którym powstały drogi o łącznej długości 403 metrów, kosztowała ponad 223 tysiące złotych. Większość tej kwoty pochodziła ze środków unijnych.