W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie otwarto wystawę „Zielnik Kurpiowski – Kulturowe i Przyrodnicze Bogactwo Kurpi”. Wydarzenie połączone było z promocją albumu zawierającym prezentowane dzieła.
Zielnik jest autorskim projektem Agnieszki Zielewicz – miłośniczki przyrody, muzyki i ludowych tradycji Kurpiowszczyzny. Autorka prowadzi na Kurpiach swoją pasiekę i jak mówi – zostawiła tu kawał swojego serca.
- Projekt powstał 2 lata temu, wstępnie jako wystawa zawierająca 14 obrazów, a w zeszłym roku został wydany jako album o tym samym tytule. Zielnik – jak na prawdziwy zielnik przystało – zawiera naturalne, suszone rośliny, ale też ludową twórczość oraz słowa pieśni spisanych z zeszytów księdza Skierkowskiego – mówi autorka. – Nie jestem rodowitą Kurpianką, aczkolwiek rozkochałam się w Kurpiach całkowicie – w muzyce tradycyjnej, w tradycjach, w historii i w ludziach tu mieszkających.
Reklama
Zielnik zawiera obrazy ukazujące kurpiowskie pieśni, gwarę, naturalne rośliny, wycinanki, koronki czy grafiki. Jego stworzenie było możliwe dzięki środkom Powiatu Łomżyńskiego.
- Jest to inicjatywa, którą od początku wspieramy. Agnieszka zgłosiła do nas ten pomysł i wspieraliśmy go na etapie tworzenia zielnika. Wówczas jeszcze były to obrazy, które możemy dzisiaj mogli podziwiać. Są one – myślę majstersztykiem i takim pokazaniem całego piękna, które gdzieś tam w jej duszy drzemie. – mówi wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska.- Dziś zaprosiliśmy Agnieszkę Zielewicz do Drozdowa, naszej jednostki kultury, żeby pokazać szerszemu gronu to, co udało się zrobić.
Reklama
Więcej w materiale VIDEO