Reklama

Ziemia łomżyńska będzie miała swojego błogosławionego? [FOTO]

07/03/2019 10:30

Zakończył się proces beatyfikacyjny na etapie diezecjalnym ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, który w Łomży otrzymał święcenia kapłańskie i przez pewien czas pełnił tutaj posługę. Teraz proces beatyfikacyjny będzie toczył się w Kurii Rzymskiej.

Ks. Kazimierz Aleksander Hamerszmit urodził się 12 lutego 1916 roku we wsi Kołaki Kościelne koło Zambrowa. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 kwietnia 1939 roku w Łomży. W latach 1940-1945 był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Dachau. Ksiądz Hamerszmit pełnił posługę duszpasterską w Łomży, Grajewie, Augustowie, Ostrołęce i Suwałkach.  Zmarł 5 lutego 1996 r. w opinii świętości.

Ostatnie posiedzenie trybunału badającego na poziomie diecezjalnym świętość ks. Kazimierza Hamerszmita odbyło się w Suwałkach. Od 2017 roku odbyły się dwie sesje publiczne, 26 sesji właściwych, 9 sesji urzędowych, sprawdzających i porządkujących dokumenty procesu. Powołano i przesłuchano 34 świadków właściwych, 3 świadków z urzędu, powołano także biegłych w zakresie historii i cenzorzy teologowie.

Reklama

Oryginalne akta po ich opieczętowaniu i zalakowaniu złożono w Archiwum Kurii Diecezji Ełckiej. Nie można ich otwierać bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej. Uwierzytelnioną kopię w języku polskim i włoskim polecono przekazać do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Dalszy proces toczył będzie się już w Kurii Rzymskiej.

zdj. Diecezja Ełcka

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości