Od czerwca opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą naliczane nie od gospodarstwa domowego, tylko od mieszkańca. 13 radnych zagłosowało za przyjęciem projektu uchwały, 7 radnych było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Zgodnie z przyjętym projektem uchwały, w przypadku selektywnego zbierania i odbierania odpadów proponowane stawki wynoszą 22 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej i 16 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie wielorodzinnej. W przypadku niewypełniania obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, wysokości stawek określono na 66 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej i 48 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie wielorodzinnej.
Na zwolnienie w wysokości 50% miesięcznej stawki opłaty będą mogli liczyć właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, a zwolnienie w wysokości 20% miesięcznych stawek opłat przysługiwało będzie rodzinom wielodzietnym, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Zwolnienie w wysokości 1 zł miesięcznie od mieszkańca danej nieruchomości będzie przysługiwało właścicielom nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w przydomowych kompostownikach.
Rekomendacje do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przygotował powołany przez prezydenta zespół. Metodę ustalania stawki opłaty „od gospodarstwa domowego” funkcjonującą w Łomży od początku funkcjonowania systemu uznano za niesprawiedliwą, szczególnie dla gospodarstw jednoosobowych. Po analizie wad i zalet za najbardziej odpowiednią dla miasta Łomża uznano stawkę opłaty od osoby.
Uchwała wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.