W Hali Kultury na łomżyńskim Starym Rynku odbył się briefing prasowy dotyczący prezentacji wyników głosowania na zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2024. Na zadania ogólnomiejskie, strefowe, osiedlowe, młodzieżowe i na zielony budżet obywatelski przeznaczono 2 500 000 złotych. W głosowaniu wzięło 13,7 tysiąca mieszkańców Łomży oddając w sumie prawie 43 tysiące głosów.
Głosowanie na 11. edycję Budżetu Obywatelskiego odbyło się między 19 września a 3 października bieżącego roku. Spośród 54 propozycji w pięciu kategoriach mieszkańcy mogli wybierać te, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dziś o godzinie 9:00 wyniki głosowania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego przedstawił zastępca prezydenta Łomży - Andrzej Garlicki.
- Te zadania, które wygrały, zdobyły taką dużą ilość głosów to są zadania, które są w większości realizowane przy jednostkach oświatowych. To jest taka nasza refleksja, mówię tu o Radzie Budżetu Obywatelskiego, która będzie skłaniała się ku temu, aby budżet dla terenów zlokalizowanych przy jednostkach oświatowych wydzielić i zamknąć jakąś konkretną kwotą, natomiast cały budżet, żeby był rzeczywiście obywatelski, to jednak postaramy się z tego całego budżetu wyłączyć tereny oświatowe, ale zmniejszy zakres kwotowy - mówi zastępca prezydenta Łomży, Andrzej Garlicki.
Reklama
Zastępcy prezydenta towarzyszyła Angelika Obrycka, której pomysł pn. „Centrum Nauki Kopernik w Hali Kultury – wystawa objazdowa i pokazy naukowe”, zgłoszony w kategorii Młodzieżowy Budżet Obywatelski, zdobył najwięcej, bo aż 3571 głosów.
– Jestem wdzięczna za każdy oddany głos na wystawę Centrum Nauki Kopernik w Hali Kultury. To druga, po zielonych przystankach inicjatywa, której jestem pomysłodawczynią – mówiła podkreślając, że warto brać udział w tego typu projektach, gdyż dają one możliwość decydowania o tym, na co przeznaczone zostają środki budżetu miasta.
Reklama
