Reklama

Zostań dawcą szpiku kostnego – do rejestracji zapraszają studenci PWSIiP oraz MPK w Łomży

09/04/2015 08:19

W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza – nowotwór krwi. Białaczka wykrywana jest u dorosłych, młodzieży, małych dzieci. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep od niespokrewnionego dawcy. Studenci pielęgniarstwa PWSIiP oraz pracownicy MPK zapraszają do rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego podczas najbliższego „Jarmarku Rozmaitości" w Łomży.

- Jedynie 30 proc. chorych znajduje „bliźniaka genetycznego" w rodzinie. Pozostali liczą na naszą bezinteresowność i empatię. W Polsce zarejestrowanych jest zaledwie pół miliona dawców komórek macierzystych. To kropla w morzu potrzeb – przekonuje Milena Surgiewicz studentka PWSIiP oraz wolontariuszka Fundacji DKMS Polska.

W sobotę 11 kwietnia na Starym Rynku Łomży zatrzyma się autobus niosący życie. To wspólna inicjatywa studentów PWSIiP oraz MPK w Łomży. W autobusie pobierane będę wymazy z wewnętrznej strony policzka od osób, które chcą uratować życie chorym na nowotwór krwi, czyli zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Reklama

- Nasze akcje prowadzimy już od dwóch lat, dotychczas udało nam się zarejestrować ok. trzystu potencjalnych dawców – informuje Milena Surgiewicz.

Aby się zarejestrować w bazie dawców szpiku kostnego należy być pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza (należy mieć przy sobie dokument tożsamości z nr PESEL) i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Jak przekonuje Milena Surgiewicz: – Procedura jest niezwykle prosta, ale podjęte zobowiązanie to bardzo poważna sprawa.

Reklama

11 kwietnia Stary Rynek w Łomży, godz. od 10:00 do 14:00 – Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego podczas „Jarmarku Rozmaitości".

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości