Zdjęcia, dokumenty, świadectwa, stare listy z epoki, kiedy nie było e- maili i smsów- to wszystko warto gromadzić, porządkować, przekazywać następnym pokoleniom. Swój udział w tworzeniu historii ma każdy z nas- przekonują historycy. Jutro w łomżyńskim Archiwum Państwowym odbędą się darmowe warsztaty tworzenia archiwów rodzinnych i drzew genealogicznych.
Jeszcze kilkaset lat temu tworzenie rodzinnych archiwów było czymś oczywistym. W niemal każdym domu powstawały opasłe "silva rerum"- tomy zapisków o narodzinach, zamążpójściu, śmierci kolejnych członków rodziny, dopełnione anegdotami, wspomnieniami, rysunkami, a czasem nawet- zdobytymi właśnie przepisami kulinarnymi.
- W Polsce warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Bo przecież dzieje Polski składają się z milionowych jednostkowych przypadków postępowania osób, z których każda w mniejszym lub większym stopniu miała lub ma wpływ na bieg spraw publicznych- przekonuje prof. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Na warsztatach zorganizowanych przez łomżyński oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku będzie można nauczyć się tworzenia archiwów i dbania o dokumenty. Pracownicy podpowiedzą też, jak tworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny i zaprezentują drzewa znanych łomżyniaków: Hanki Bielickiej, Romualda Jałbrzykowskiego i Toli Mankiewiczówny.
Bezpłatne warsztaty w Archiwum przy Alei Legionów 36 odbędą się w sobotę, 7. czerwca od godz.10.00 do 18.00.